Pompeii’nin ‘elli tonu’

Vezüv Yanardağı’nın patlamasıyla yıkıma uğrayan antik Pompeii kentindeki bir evde erotik duvar resimleri bulundu.

M.S. 79 yılında Vezüv Yanardağı’nın patlamasıyla büyük bir yıkıma uğrayan Roma antik kenti Pompeii’de bir evin duvarlarında erotik resimler bulundu.

İngiliz Daily Mail gazetesinin haberine göre, erotik içerikli resimler kentin ünlü bir genelevine ait. Duvar boyamaları o yıllarda bazı binaların genelev olarak işletildiğini ortaya çıkardı. Söz konusu evler sadece üst mevkilerdeki zengin ve sağlıklı politikacılar ile tüccarlara açıktı. Pompeii’nin evli erkekleri, eşleri dışında herkesle cinsel ilişkiye girebiliyordu.

pomp1

Kanada’daki Western Ontario Üniversitesi’nden Kelly Olson, duvarlarda resmedilen kadınların evlerde hizmet veren seks işçileri olduğunu belirtti. Roma toplumunda kadının yerine dair araştırmalarda bulunan, heykel ve fresklerdeki cinselliği inceleyen Olson, “Çok küçük, nemli odalarda, karanlık ve rahatsız koşullarda çalışıyorlardı. Evli erkekler, başkalarının kadınlarından uzak durdukları sürece herkesle cinsel ilişkiye girebiliyorlardı. Evli kadınların bunu yapması ise kesinlikle onaylanmıyordu” dedi.

pomp22

Ortaya çıkan belgeler ışığında Pompeii’nin eski Roma döneminde bir seks şehri olabileceği iddia ediliyor. Erotik resimlerin olduğu bina kentin en eski mahallesinde yer alıyor, yolun her iki tarafında boydan boya han ve tavernaların olduğu bir cadde üstünde bulunuyordu.

Pompeii, yakınlarındaki Herkulaneum kenti ile birlikte 24 Ağustos 79 tarihinde Vezüv Yanardağı’nın iki gün süren faaliyeti sonucu volkanik kül ve cürufun altına gömülerek yok oldu. Günümüzde UNESCO’nun Dünya Miras Listesi’nde olan Pompeii’nin bir kısmı halen gömülü durumda.

pomp3


(Bilimpro.com haber içerikleri kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz, kanuna aykırı ve izinsiz kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.