İsveç’in kuzeyinde yaşayan bir tur rehberi, gökyüzündeki kuzey ışıklarının neden olduğu belirtilen sesler kaydetti. Esrarengiz sesler, bilim kurgu filmlerindeki lazer silahı atışlarına benzetiliyor.

İngiliz The Independent gazetesinin haberine göre, fotoğrafçı ve tur rehberi olan Oliver Wright, Noel günü turistik Abisko bölgesinde, harika kuzey ışıkları manzarası eşliğinde bir grup ziyaretçiyle yaptığı gezi sırasında ilginç sesler duydu ve telefonuyla kaydetti:

Aurora sesi

Oliver Wright ve beraberindekiler, seslerin yakınlarındaki enerji nakil hatlarından geldiğini fark etti. Habere göre, seslerin kaynağı, kuzey ışıklarından gelen elektro manyetik akımın enerji hatları üzerinde mekanik harekete dönüşmesiyle oluşan ‘elektrofonik transdüksiyon.’ Yani bu, kuzey ışıklarından gelen akımın enerji nakil hatlarını sarsıp gürültüye yol açabilecek seviyede yüksek olması anlamına geliyor.

Güneş’te meydana gelen şiddetli patlamaların ardından açığa çıkan parçacık yüklü fırtınalar, Dünya’ya ulaştıktan sonra atmosferde birbirinden güzel auroralar meydana getiriyor. Kuzey enlemlerde bu etki aurora borealis (kuzey ışıkları) olarak adlandırılıyor.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s