Kategoriler
Doğa

Kış gecelerinin büyüsü: Doğal ışık sütunları

Gökyüzüne doğru uzanan renkli ışıktan kuleler, aslında buz kristallerinden yansımaların oluşturduğu etkileyici bir illüzyon.

Işık sütunları, az bilinen ve nadir karşılaşılan bir doğa olayı. Gökyüzüne doğru uzanan bu renkli ışıktan kuleler, aslında buz parçacıklarından yansımaların oluşturduğu büyülü bir illüzyon. Güçlü ışık kaynakları özellikle soğuk havalarda gökyüzüne doğru sütun şeklinde yansımalar ortaya çıkarabilir. Bu yapıları Güneş gibi bir gökcismi de oluşturabilir, yerdeki insan yapımı güçlü ışık kaynakları da.

Işık sütunları özellikle kış geceleri harika manzaralar sunabilir. Soğuk havalarda buz kristalleri oluşur ve bu kristaller yere ulaşamadan buharlaşır. Yerde bulunan ışık kaynakları, Güneş ya da Ay ışığı bu kristallerden yansıyarak mükemmel güzellikteki ışık sütunlarını meydana getirebilir.

Sütunların oluşabilmesi için havada yassı plakalar şeklinde buz kristalleri bulunmalı. Güçlü bir ışık kaynağından çıkan ışınlar, atmosfere yayılırken buz kristallerinin alt kısımlarına çarpar ve aşağı doğru geri yansır. Milyonlarca buz kristalinden yansıyan ışınlar gözümüze ulaştığında, gökyüzünde dikey olarak yayılan ışık sütunları şeklinde bir görüntü oluşturur.

İşte birbirinden güzel ışık sütunu fotoğrafları:

isik1

0155

cotmt7_zpse2f62648

light-pillars-52

7760180_cold-weather-phenomenon-displaying-beautiful_eedf7bd_m

lightpillars_libby_11156

pillars_tapei

lightpillars_kast_9600

icepillar_truhin_96011

413029

light

light-pillars-aurora-alaska-november-6-2014

light-pillars-aurora-alaska-november-6-2014-1

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir