Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), Türkiye’nin ve Karadeniz’deki turkuaz renklerin görülebildiği eşsiz güzellikte bir uydu fotoğrafı yayınladı.

NASA’nın ‘Karadeniz’deki Turkuaz Girdaplar’ başlığıyla yaptığı açıklamaya göre, 29 Mayıs günü Aqua uydusundaki Orta Çözünürlüklü Görüntüleme Spektro Radyometresi (MODIS) sistemi tarafından çekilen fotoğraflar birleştirilerek bu kompozit manzara oluşturuldu.

karadeniz_turkuaz_plankton3

Görselin büyük ve orjinal haline buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz: NASA

Açıklamada, hemen her yaz Karadeniz’deki mücevher tonların uzaydan görülebildiği, turkuaz renkli ve girdap görünümlü kıvrımların aslında akıntılardaki bitkisel plankton (fitoplankton) patlamasının varlığına işaret ettiği belirtildi.

Suda çözünmüş haldeki besin maddelerinden ve güneş ışığından faydalanarak yiyeceklerini çıkaran fitoplanktonlar, okyanus, deniz ve tatlı su ekosistemlerinin anahtar faktörlerinden olan mikroskobik organizmalar olarak biliniyor.

karadeniz_turkuaz_plankton1
NASA/Jeff Schmaltz, LANCE/EOSDIS

Tuna ve Dinyeper nehirleri her yıl Karadeniz’e bol miktarda besin maddesi taşıyor. Fitoplanktonlar genel olarak balıkları, kabuklu deniz hayvanlarını ve diğer canlıları destekleseler de sayılarının çok fazla olması suda oksijen kaybına yol açabiliyor ve deniz yaşamını olumsuz etkileyebiliyor.


(Bilimpro.com haber içerikleri kaynak gösterilmeden ve yazarın adı belirtilmeden alıntı yapılamaz, kanuna aykırı ve izinsiz kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz)

1 Comment

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s