Kategoriler
Yaşam

Gizemli ‘Dyatlov Geçidi’ vakası ve karanlık sırları

Rusya’daki Dyatlov Geçidi’nde 1959’da 9 kayakçının kamp yaparken korkunç şekilde öldürülmeleri halen aydınlatılamamış bir gizem.

Rusya’daki Dyatlov Geçidi’nde 1959 yılında 9 kayakçı gizemli bir şekilde hayatını kaybetti. Kayakçıların ölüm şekilleri ürkütücü komplo teorilerini de beraberinde getirdi. Aradan geçen 57 yıla rağmen hala neden öldüklerine dair kesin bir sonuca ulaşılamadı.

İçerdiği gizemden dolayı Rusya’nın ‘John F. Kennedy’ olayının yaşandığı yer olarak da bilinen Dyatlov Geçidi, Ural Dağları üzerinde bulunuyor. Dyatlov Geçidi vakası ya da Dyatlov Geçidi kazası, 9 kayakçının 2 Şubat 1959 gecesindeki gizemli ölümlerini belirtmek için kullanılıyor. Olay, Kholat Syakhl Dağı’nın doğusunda bulunan ve vakanın ardından grubun lideri Igor Alekseievich Dyatlov’un soyadını alan Dyatlov Geçidi’nde gerçekleşti.

6

ÇADIR İÇERİDEN YIRTILMIŞ HALDE BULUNDU

12 Şubat 1959’da en yakın şehre ulaşması gereken kayakçılardan haber alınamaması üzerine arama kurtarma çalışmaları yapıldı ve ilk olarak olaydan 24 gün sonra, yani 26 Şubat günü kayakçıların çadırı bulundu. Yapılan incelemede, kayakçıların olay gecesi bilinmeyen bir nedenden dolayı çadırlarını içeriden yırtarak eksi 30 derece soğukta ve ağır kar yağışında yalın ayak kaçtıkları saptandı. İlerleyen günlerde bulunan cesetlerden ikisinin, üzerlerinde sadece iç çamaşırları olduğu halde kaçtığı, kayakçıların hiç birinin botlarını giymedikleri anlaşıldı.

4

DİLİ KOPARILMIŞ, GÖZÜ OYULMUŞ CESET

Cesetlerden ikisinin kafatasında; diğer iki tanesinin ise kaburgalarında kırıklar bulunmuş olmasına rağmen yapılan incelemelerde hiçbir darbeye ya da şiddete maruz kalmadıkları tespit edildi. Kayakçılar arasında yer alan Lyudmila Alexandrovna Dubinina’nın ise dilinin, gözlerinin ve dudaklarının olmadığı ortaya çıktı. Olayın bir diğer ilginç yanı ise kayakçılardan başka kimsenin ayak izine rastlanmamasıydı. Dört cesedin giysileri üzerinde yapılan araştırmada normal değerlerin çok üstünde radyasyona rastlanıldı.

3

DOSYA APAR TOPAR RAFA KALDIRILDI

Olayın hemen ardından Rus makamları inceleme başlatsa da cesetler üzerinde yapılan otopsi işlemlerinde net bir sonuca ulaşılamadı. Adli tıp uzmanları, beş cesedin hipotermi ile (yani soğuk etkisi ile donarak) öldüğünü açıkladı. Ancak dosya, ölüm sebeplerine “zorlu doğal güç” yazılarak çözülmeden gizli bir şekilde rafa kaldırıldı ve gerisinde birçok komplo teorisi bıraktı.

5

GİZLİ SOVYET SİLAHI MI, UZAYLILAR MI?

Grubun son kamp yerinin, Baykonur Uzay Üssü (R-7 roket testinin yapıldığı alan) ile Novaya Zemlya’nın (Sovyet Rusya’nın nükleer araştırmalar yaptığı yer) arasında kurulu olması, gizli silah testleri yapıldığına dair komploların ortaya atılmasına neden oldu.

Kayakçıların bölgede yaşayan yerel Mansi halklarının saldırısına uğramış olabilecekleri iddia edildi. Bazı bilim insanları, hipotermiden ölen kişilerde yanma hissinden dolayı “paradoksik soyunma” vakasına rastlandığını belirtip çıplak cesetleri buna bağladı. Bazı araştırmacılar, çığ düşmüş olabileceğini ve kayakçıların çığdan kaçmak için o şekilde çadırı terk etmiş olabilecekleri tezini ortaya attı. Bölgede Rus ordusunun paraşüt mayın bombaları test ettiği iddiaları da komplo teorileri arasında yer aldı. Hatta kayakçıları uzaylıların öldürmüş olabileceği dahi dile getirildi.

FOTOĞRAFTAKİ YARATIK

Gizlenen dosya 1990 yılında tekrar açıldı ve olayla ilgili toplanan bütün deliller kamuoyu ile paylaşıldı. Bu deliller arasında ise kayakçıların çektiği bir fotoğraf çok dikkat çekti. Söz konusu fotoğrafta ne olduğu belirlenemeyen ama bir ‘Yeti’ veya popüler tabirle Kocaayak’a benzetilen bir yaratık görülüyordu. Resmin orijinal olduğu tespit edildi. Kayakçıların kendi “katillerinin” fotoğrafını çekmiş olduğuna dair birçok iddia ortaya atıldı.

2

Bugün bu fotoğraf ‘Rus Yeti’sinin gerçekten yaşadığına dair en güçlü kanıt olarak hala yerini koruyor. Dağcıların hayatını kaybettiği ayda, Rus hükümetinin desteği ile sürdürülen “gizemli kar adamının bulunmasına dair araştırmaların” da hiçbir sonuç rapor edilmeden bitirilmiş olması iddiaları güçlendiriyor.

O SOĞUKTA ÇADIRDAN NEDEN KAÇTILAR?

Birçok araştırmacıya göre kayakçıların ölümü gizemli değil; zira adli tıp raporlarına göre kayakçıların beşi hipotermi, 4’ü ise aldıkları şiddetli darbelerden dolayı ölmüştü. Gizemli olan kısım ise gecenin o soğuğunda botlarını dahi giymeden onları çadırlarından çıkmaya zorlayan şeyin ne olduğuydu.

8

BİR GİZEMLİ ÖLÜM OLAYI DAHA YAŞANDI

Dyatlov Geçidi’nde en son geçtiğimiz Ocak ayında bir ceset daha bulundu. Geçidin yer aldığı Sverdlovska bölgesinde yaklaşık 9 kişilik bir turist kafilesi, Rus acil güvenlik birimlerini arayarak bir ceset bulunduğunu bildirdi. Grupla uydu telefonu üzerinden temas kurulduğu; ancak kötü hava koşullarından dolayı yetkililerin bölgeye gidemedikleri kaydedildi. İddialara göre cesedin 50 yaşlarında bir erkeğe ait olduğu belirtiliyor. Olayı ilginç kılan ise cesedin, 1959 yılında, bugün hala sır perdesi aralanamamış Dyatlov Geçidi Vakası’nın yaşandığı yerde bulunmuş olması.

Olay birçok filme ve belgesele konu oldu, hakkında çok sayıda kitap yazıldı. Ancak aradan geçen yarım asır süreye rağmen halen onlarca soruya cevap verilebilmiş değil.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.