1950’li yıllarda çoğu insanın ilk fotoğrafı doğumdan sonraki günlerde çekilirdi. Gelişen teknoloji ile ultrason ve diğer tekniklerle anne karnındaki bebek 12. haftadan itibaren görüntülenmeye başlandı. Ancak gelişme durmadı. Çığır açan yeni yöntemle artık bir bebeğin ilk hücreleri bile fotoğraf karelerine yansıtılabiliyor.

İngiliz The Telegraph gazetesinin haberine göre, yeni bir tüp bebek doğumu teknolojisi ile biyologların laboratuarlarda kültür üretmek için kullandıkları şeffaf kutu olan petri kabında, sadece birkaç hücreden oluşan bebeğin fotoğrafı çekilebiliyor.

İngiltere’deki Care Doğurganlık Merkezi’nde tüp bebek yöntemiyle doğan Jaycie Jones, daha hücreyken fotoğrafı çekilen ilk bebeklerden biri. Jaycie Jones şu an 2 yaşında. Annesi Paula Chapman (38) ve babası Paul Jones (35), Jaycie’nin henüz birkaç hücreden oluştuğu günlerden doğumuna kadar bütün gelişimini izleme fırsatı yakaladı. Jaycie Jones, 2 hücreden 100 trilyon hücreye ulaşıncaya kadar an be an görüntülendi.

jaa
Jaycie Jones’un hayatının ilk dakikalarındaki fotoğrafı

IVF (tüp bebek) klinikleri son yıllarda ilk birkaç gün içinde hücre gelişimini izlemek için tasarlanan ve böylece doktorların rahimdeki aşılama için en sağlıklı embriyonu seçebilecekleri, dolayısıyla bebek sahibi olma şansını artırabilecekleri en yeni timelapse (zaman atlamalı film) fotoğrafçılığını geliştirdi.

Bu ’embriyoskop’ tekniği, anne-babaların, çocuğun hayatının başlangıcına, gebeliğin başlangıcına ve aşılamadan sonraki çok önemli birkaç güne tanık olmasına izin verdi.

yenii
Jaycie Jones’un 8 hücreli (sağ üst köşe) ve 32 hücreli (sol alt köşe) fotoğrafları

Liverpool’daki Hewitt Doğurganlık Merkezi’nden profesör Charles Kingsland, “Timelapse teknolojisi, gebe kalınmasından sonraki ilk günlerde bebeğin laboratuar ortamındaki ilk hücre fotoğraflarını elde etmemize ve bir USB belleğe koymamıza izin verdi. Ebeveynlerin yakında embriyoların gelişimini gerçek zamanlı olarak izlemeleri de mümkün olacak. Embriyoları artık her 10 dakikada bir fotoğraflayabiliyoruz, bu da bebek fotoğrafçılığında yeni bir alan oluşturdu” dedi.

Habere göre, bu yeni teknoloji, bebek sahibi olma şansını da büyük ölçüde artırdı. Timelapse sistemi kullanıldığında 38 ve daha büyük yaştaki kadınlardaki başarılı doğum oranlarında yüzde 50’lik bir artış görüldü.

 

(Bilimpro.com haber içerikleri kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz, kanuna aykırı ve izinsiz kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz)

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s