Kategoriler
Teknoloji

Einstein yanıldı mı?

Einstein’ın teorisinin aksine ışık hızının değişken olabileceği, evrene bakışımızın sarsılabileceği belirtiliyor.

Bilim insanları, evrene bakışımızı tamamen değiştirebilecek ve Alman fizikçi Albert Einstein’ın ışık hızı konusunda yanıldığını ispatlayabilecek bir teori üzerinde çalışıyor. Einstein’ın görüşünün aksine, ışığın hızının sabit değil, değişken olabileceği iddia ediliyor.

İngiliz The Independent gazetesinin haberine göre, 1990’ların sonunda ortaya atılan bu karşıt görüş, yıllar sonra ilk kez deneysel olarak ispatlanabilir. Yeni teoriye göre, ışığın hızı değişebiliyor, hatta Big Bang (Büyük Patlama)’dan hemen sonra ışık hızı bildiğimizden daha fazlaydı.

EVRENİN İLK GÖRÜNTÜSÜNÜN İZİ SÜRÜLEBİLİR

Işık hızı, saniyede yaklaşık 300 bin kilometre olarak biliniyor. Bu da bir yılda yaklaşık 10 trilyon kilometre anlamına geliyor. Einstein’dan bu yana ışık hızı, evrendeki maksimum hız olarak tanımlanıyor.

Bilim insanları, kozmik mikrodalga arka planı (CMB)’yi araştırarak ışık hızının sabitliğini ya da değişkenliğini belirlemeye çalışacak. CMB’yi, Big Bang (Büyük Patlama)’dan kısa bir süre sonra beliren ve erken evrenin bir görüntüsü olarak niteleyebileceğimiz radyasyonun ‘son parıltısı’ şeklinde açıklayabiliriz.

maxresdefault
Big Bang (Büyük Patlama) illüstrasyonu

Galaksiler gibi yapılar, milyarlarca yıl önceki erken evrende küçük yoğunluk dalgalanmalarından oluşuyordu ve CMB’de iz bıraktılar. Bilim insanları, bu dalgalanmalarla ilgili ölçümleri kullanarak bir ‘spektral indeks’ geliştirmek için çalışıyor. Astronomi dilinde bir kaynağın spektral indeksi, radyasyon akış yoğunluğunun frekansa bağımlılığının bir ölçüsü olarak biliniyor.

Eğer Einstein yanlışsa ve ışığın hızı Big Bang’den sonra bilinenden daha hızlıysa, spektral indeks -0.96478 gibi çok kesin bir değere sahip olacak. Şimdiki spektral indeks tahminleri de bir miktar hata payı ile bu değere yakın durumda.

“YER ÇEKİMİ KANUNU MODİFİKASYONA UĞRAYABİLİR”

Yeni teori üzerinde araştırmalarını sürdüren ekibin başındaki Imperial College London Profesörü Joao Magueijo, şu açıklamaları yaptı: “1990’ların sonunda ortaya atılan teori bir olgunluk noktasına vardı. Bize test edilebilir öneriler sundu. Yakın gelecekteki gözlemler, -0.96478 sayısının doğru olduğunu bulursa, Einstein’ın yer çekimi kanunu bir modifikasyona uğrayabilir. Işık hızının değişken olabileceği fikri, ilk önerildiğinde radikaldi. Ancak sayısal bir tahminle fizikçilerin gerçekten test edebileceği bir şey haline geldi. Doğruysa, tabiat yasalarının her zaman aynı olmadığı anlamına gelecek.” Magueijo ve ekibinin araştırma sonuçları Physical Review D. dergisinde yayınlandı.

Uzaydaki cisimlerin yer çekim kuvvetinin kütlelerinin büyüklükleriyle doğru orantılı olduğunu öngören Einstein’in teorisine göre, karadelik gibi büyük kütleli cisimlerin zaman çekim kuvveti ve zamanı bükebilme yeteneği bulunuyor ancak ışık hızı hiçbir zaman değişmiyor.

——————–

(Bilimpro.com haber içerikleri kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz, kanuna aykırı ve izinsiz kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir