Romanya merkezli bir tasarım ve inşaat firması, 8,5 büyüklüğündeki depremlere ve saatte 320 kilometre hızla esen rüzgarlara dayanıklı bir ‘kubbe’ ev dizayn etti.

‘Biodomes’ adı verilen konsept ile soğutma ve ısıtmada standart bir binaya göre yüzde 30 oranında enerji tasarrufu sağlanıyor. En küçüğü 6 metre, en büyüğü 20 metre çapında 20 farklı modeli bulunan Biodomes’un en önemli özelliği sık sık yer değiştirilmesine ve istenilen her yere inşa edilmeye uygun olması.

22

Cam ve metalden jeodezik yapısıyla lüks bir görünüme sahip olan Biodomes’a kapalı yüzme havuzundan atölye ve laboratuarlara kadar istenilen her şey eklenebiliyor. Tamamen yaşanabilir bir ev haline getirilebiliyor.

Firmanın internet sitesinden yapılan açıklamada, “Hedefimiz, işlevleri görünüşleri kadar önemli olan güzel ve fonksiyonel yapılar inşa etmek. Korunaklı, cam jeodezik kubbeler geleceğin nihai sürdürülebilir, çevre dostu ekolojik evini temsil ediyor. Bu futuristik görünüş birçok açıdan avantaj da sağlıyor. Bir ziyaretçi cazibe merkezinden yaşanabilir eve, kapalı havuzdan uzay gözlemevine, bir okul sınıfından bilim laboratuarına kadar sonsuz olasılıklar sağlıyor” denildi.

Biodomes tarafından yayınlanan görseller:

44

NZ-domee.jpg11

donenn

glass-geodesic-dome-44

glass-geodesic-dome-88

glass-geodesic-dome-011

glass-geodesic-domes-models

diagram

domee

eden33

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s