Dünyanın her yerinden yüksek çözünürlükte görüntü sağlayacak Göktürk-1 uydusu başarıyla fırlatıldı.

Göktürk-1, Fransız Guyanası’ndaki Spaceport üssünden sekizinci Vega hafif-yük fırlatma roketiyle uzaya gönderildi.

Yakıtsız olarak yaklaşık 1070 kilogram ağırlığa sahip Göktürk-1, yörüngesinde yüksek çözünürlüklü optik kamerasıyla görev yapacak. 700 kilometre yukarıdaki alçak irtifa Dünya yörüngesine oturacak uydu, yaklaşık 90 dakikada Dünya çevresinde bir tur atacak. Uydunun yılda 60 binden fazla görüntü çekmesi planlanıyor.

Dünyadaki benzerlerine göre oldukça yüksek çözünürlükte görüntüler gönderecek olan uydu, kamu kurum ve kuruluşları için çevre ve yapılaşmanın izlenmesi, tarımsal rekolte tespiti, belediyecilik uygulamaları, sınır kontrolü ve kadastro faaliyetleri gibi birçok alanda kullanılabilecek.

gokturk
Uydunun fırlatma ve yörüngeye oturma aşamaları

DÜNYA’NIN HER YERİNDEN GÖRÜNTÜ SAĞLAYABİLECEK

Coğrafi kısıtlama olmaksızın Dünya’daki herhangi bir yerde keşif yapmak için tasarlanan uydunun ömrünün 7 yıl olması öngörülüyor. Görüntü çözünürlüğü ve kapasitesi, veri indirme hızı, manevra kabiliyeti ve gelişmiş yer sistem özellikleri ile Göktürk-1 uydusu, Göktürk-2 uydusuyla beraber Türkiye’nin uzaydaki gücünü artıracak.

Türk Silahlı Kuvvetleri için oldukça büyük öneme sahip olan Göktürk-1 uydusunun uzaya fırlatılmasının ardından 68. dakikada ilk sinyali vermesi bekleniyor. Göktürk-1 uydusu, dünyanın çeşitli yerlerinden aldığı fotoğraf ve görüntüleri Türkiye üzerinden her geçişinde Hava Kuvvetleri Komutanlığı Uydu Yer İstasyonu’na aktaracak.

Göktürk-1 projesi, Milli Savunma Bakanlığı Savunma Sanayi Müsteşarlığı ile Roma merkezli Avrupa uzay uçuş servisi firması TELESPAZIO arasında 13 Temmuz 2009 tarihinde imzalanarak hayata geçirilmişti. Üretim sürecinde Türk Havacılık ve Uzay Sanayi AŞ (TUSAŞ) da yer aldı.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s