Okyanusların derinlikleri hakkında bilmediğimiz çok şey var. Volkanik bacalarla çevrili mutlak karanlığın hakim olduğu derin kanyonlar, hala görmediğimiz birçok canlı türüne ev sahipliği yapıyor.

Bu canlılardan birisi de, ürkütücü görünüşleriyle nam salan hayalet köpekbalığı, diğer ismiyle chimera. Bu kelime pek çok dilde canavar, korkunç yaratık, gerçekleşmeyecek düş gibi anlamlara geliyor. Bilimsel adı ise ‘hydrolagus trolli’. Nesli tükenme tehlikesi altındaki chimera, 2 bin 600 metre derinliğe kadar olan dünyasında, güneş görmeyen karanlıklarda izole bir hayat yaşıyor.

ABD’nin California eyaleti ve Hawaii açıklarında araştırma yapan bilim insanları, uzaktan kumanda edilen insansız su altı robotu ile ilk kez doğal ortamındaki bir chimeranın görüntülerini elde etti. Köpekbalığının bu eşsiz anları, Monterey Koyu Akvaryumu Araştırma Enstitüsü (MBARI)’nin YouTube kanalında yayınlandı. (Yukarıda.)

Bu köpekbalığı türü ilk kez 2002 yılında Yeni Kaledonya’da tanımlandı. Bir chimera sürüsü görüp onların ‘büyüleyici’ görünüşlerinden ilham alan Alaskalı sanatçı Ray Troll’ü onurlandırmak için ‘hydrolagus trolli’ adı verildi.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s