Yerküreye 6 yeni sinyal ulaştı

Yaklaşık 3 milyar yıldır uzayda seyahat eden 6 yeni FRB sinyali tespit edildi.

Bilim insanları, yaklaşık 3 milyar ışık yılı uzaktan gelen 6 yeni ‘hızlı radyo patlaması’ (FRB) sinyali tespit etti. (1 ışık yılı = Yaklaşık 10 trilyon kilometre).

The Astrophysical Journal dergisinde yayınlanan araştırmaya göre, Kanada’daki McGill Üniversitesi’nden astronomlar, ABD’nin Batı Virginia eyaletindeki Green Bank Teleskobu ve Porto Riko’daki Arecibo Gözlemevi’ni kullanarak gizemli sinyalleri tespit etti.

Auriga Takımyıldızı’ndan gelen FRB sinyallerinin her biri sadece birkaç milisaniye (saniyenin binde biri) uzunluğunda. Kaynağı ise bilinmiyor. Genç bir nötron yıldızından gelmesi ihtimalinden tutun da uzaylıların iletişim kurma çabalarına kadar çok sayıda teori mevcut.

au
Auriga Takımyıldızı (NASA)

FRB’ler (fast radio burst – hızlı radyo patlaması), evrenin derinliklerinden gelen geçici ve rastgele görünen radyo yayımları şeklinde tanımlanıyor. Onları sadece bulmak zor değil, aynı zamanda üzerinde çalışmak da zor. Bu sinyallerin kaynağı, karadelik hareketlerinden ve yıldızların çarpışmalarından tutun da yabancı bir medeniyetin gönderdiği mesajlara kadar her şey olabilir.

Son araştırmayı yürüten ekibin başındaki Paul Scholz, keşiflerine ilişkin şunları söyledi: “Green Bank Teleskobu ile tespit edilen 5 sinyal 2 gigahertz, Arecibo ile belirlenen tek sinyal ise 1,4 gigahertz frekansındaydı. Aynı kaynaktan daha önce 11 FRB daha gelmişti. Böylece toplam 17 tanımlanamayan sinyal yakaladık.  En güçlü teori bir nötron yıldızından kaynaklanıyor olabileceği ama bunun dışında da her şey olabilir. Hızlı ekstra-galaktik radyo geçişlerini anlamak son derece önemli bir konu. Sinyalin en az 3 milyar yıldır uzayda yolculuk ediyor oluşu, evrenin büyüklüğünü anlamamız açısından heyecan verici.”

Çözülmeyi bekleyen en büyük gizem, bu sinyalin kaynağı. Bir FRB’nin nereden geldiği ve nasıl oluştuğuna dair teoriler olsa da henüz bir şey kanıtlanmış değil. Uzaydaki büyük doğal olayların yanı sıra çok uzaklardan bize mesaj gönderen ‘yabancı’ uygarlıklar olabileceği düşüncesi her zaman merak uyandırmaya devam edecek.


(Bilimpro.com haber içerikleri kaynak gösterilmeden ve yazarın adı belirtilmeden alıntı yapılamaz, kanuna aykırı ve izinsiz kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir