Dünyanın en şaşırtıcı 7 deniz canlısı

Vampyroteuthis Infernalis (Cehennemden gelen vampir) kalamarı korkutucu görünümüyle dikkat çekiyor.

Okyanuslar birbirinden ilginç canlılara ev sahipliği yapıyor. Bazıları görünüşleriyle korku saçarken bazıları da sıradışı fiziksel özellikleri, ölümcül zehirleri ve silahlarıyla ön plana çıkıyor.

Bilimpro.com, bugüne kadar yapılan keşiflerden yola çıkarak büyük çoğunluğu binlerce metre derinlikteki karanlık sularda yaşayan bu canlılardan 7 tanesini şöyle sıraladı:enigma

1 – Deepstaria Enigmatica: 1967’de keşfedilen bir deniz anası türü olan olan bu canlı, battaniyeyi andıran görüntüsüyle dikkat çekiyor. Boyları 60 santimetreye ulaşan Deepstaria enigmatica, oldukça ince yapısıyla suyun içerisinde bir yaprak gibi süzülüyor.

311

2  – Psychedelic Frogfish: İlk kez 2009’da rastlanılan bu balık, normal yüzüşünün yanı sıra kanada benzeyen uzantılarıyla deniz tabanında kurbağa gibi zıplayarak da hareket edebiliyor. Boyları 15 santimetreyi bulan balıklar, derisindeki pembe – beyaz çizgilerle de tanınıyor.

weird-animal-pacific-barreleye-fish-1

3 – Pacific Barreleye: 1939’da keşfedilen balığın en önemli özelliği baş kısmının şeffaf olması ve yüzerken beyninin görülebilmesi. Teleskop biçiminde gözleri olan balığın başının içi tamamen görülebiliyor. Balığın gözleri, diğer balıkların aksine bir insanınki gibi yüzünün önünde yer alıyor.

predatorr

4 – Predatory Tunicate: Okyanus tabanlarında ya da derinliklerdeki kanyonların duvarlarına yapışmış haldeki avcı tulumlular, dev ağızlarını açarak tuzak kuruyor ve küçük deniz canlıları yaklaştığında aniden ağız kapanıyor. Boyları 30 santimetreye ulaşabiliyor.

sarkk

5 – Frilled Shark: Fırfırlı köpekbalığı olarak bilinen bu balık oldukça nadir rastlanan bir tür. 1570 metre derinliğe kadar inebilen fırfırlı köpekbalığı, bir fosili andıran görüntüsüyle dinozorlarla aynı dönemde yaşıyor izlenimi bırakıyor. Yaşayan fosil de denilen köpek balığının boyu 2 metreyi buluyor.

pistoll

6 – Pistol Shrimp: Bu karides türü, kıskaçlarını ateşli silah gibi kullanmasıyla tanınıyor. Kıskaçları içinde sıkıştırdığı havayı avına büyük bir basınçla fırlatıyor ve avını anında öldürüyor. Av, hem darbe hem de sıkışarak kaynayan havanın yakıcılığıyla can veriyor.

vampirr

7 – Vampyroteuthis Infernalis: İsminin anlamı “cehennemden gelen vampir” olan bu kalamar, içini dışına çevirerek kendisini kop koyu bir top haline getirip fosforlu organlarını yavaş yavaş kısıyor ve sanki birden uzaklaşmış gibi bir izlenim oluşturuyor. Mürekkep yerine parlayan partiküller içeren bir çeşit mukus fırlatıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.