700 günlük gizli görevinden döndü

ABD’nin insansız casus uçağı X-37B’nin görevleri gizemini koruyor.

ABD Hava Kuvvetleri’nin en gizli projelerinden biri olan insansız uzay aracı X-37B, yörüngesinde 700 günü aşan uçuşunu tamamlayarak Florida eyaletindeki üsse iniş yaptı. X-37B’nin görevinin ne olduğu ise bir gizem.

En son 20 Mayıs 2015’te Birleşik Fırlatma İttifakı Atlas V roketiyle uzaya gönderilen araç, ABD Hava Kuvvetleri’nin gizli ‘deneysel’ programının bir parçası. İngiliz Daily Mail gazetesinin haberine göre, yükü ile ilgili bazı iddialar olsa da tam olarak ne taşıdığı bilinmiyor. Bir uzay bombardıman uçağı ya da casus uyduları imha eden silah olabileceğine dair teoriler mevcut.

Dördüncü gizli görevini bitiren yeniden kullanılabilir X-37B yörüngesel test aracı, dün Kennedy Uzay Merkezi’ne bir sonic boom (ses duvarını aşan bir uçağın yol açtığı patlama sesi) ile iniş yaptı. ABD Hava Kuvvetleri, Twitter’da uçağın güvenli bir şekildeki inişinin görüntüsünü paylaştı:

Aslında bir teknoloji testi olan X-37B, birçok NASA aracı gibi Dünya’nın yörüngesinde seyretmek üzere tasarlandı. Üretici firma Boeing’e göre araç, 117 kilometre – 800 kilometre yükseklik aralığında, düşük dünya yörüngesinde uçuyor. Karşılaştıracak olursak, Uluslararası Uzay İstasyonu, ortalama 350 kilometre yükseklikte yer alıyor.

Askeri yetkililer X-37B’nin ana görevinin gizli olduğunu belirtiyor. NASA, içinde deneysel cihazlar olduğunu, hükümetle bir ilişkisi bulunmayan Gezegensel Topluluğu Derneği ise bir güneş yelkeni taşıdığını kaydediyor. ‘LightSail’ adı verilen bu araç, Güneş’ten gelen fotonların basıncını kullanarak itiş gücü sağlayan bir ‘uzay yelkenlisi.’

Yaklaşık 8,8 metre uzunluğunda ve yeniden kullanılabilir nitelikte olan robotik X-37B uçağı yerdeki bir komuta merkezinden idare ediliyor. Bir göreve çıktığında ne zaman dünyaya döneceğine dair bir resmi açıklama yapılmıyor.

Her ne kadar ana görevi gizemini korusa da, Hava Kuvvetleri Sözcüsü Yüzbaşı Chris Hoyler, geçtiğimiz yıl X-37B’ye ilişkin bazı açıklamalarda bulunmuştu. Hoyler, “Deneysel bir itiş sistemi üzerinde araştırmalar yapıyoruz. Ayrıca NASA’nın uzaydaki bazı malzemelerinin dayanıklılığını ölçülmesi de görevlerden birisi. Yeniden kullanıma hazır uzay araçlarının gelişimi için önemli bir operasyon” ifadelerini kullanmıştı.

xx
Güney Afrikalı astronom Greg Roberts, 2015 yılında bir X-37B’yi tesadüfen böyle fotoğraflamıştı.

GİZLİ GÖREVİNE DAİR DÖRT İDDİA

1)  X-37B uçağı casusluk görevlerinde kullanılıyor olabilir. Uzay aracı görünümü altında yabancı ülkelerin stratejik ve askeri bölgelerini yakından izlemesi mümkün.

2) Amerikan Bilim İnsanları Federasyonu’ndan gizlilik uzmanı Seven Aftergood, X-37B’nin uzaydan saldırabilecek bir bombardıman uçağı olabileceğini kaydediyor.

3) ABD’nin devre dışı bırakmak istediği yabancı uydulara saldıran bir silah olabileceği vurgulanıyor. Hatta diğer iletişim uydularını “dinliyor” olabilir.

4) Diğer ülkeleri izleyebilecek daha küçük gizli casus uyduları taşıyor ve yörüngeye yerleştiriyor olabilir.

Projesine 1999 yılında başlanılan, dört farklı modelde üretilen, 2006’da ilk test uçuşunu yapan, ilk resmi görevine ise 2010 yılında çıkan X-37B’nin maliyet rakamları da gizli tutuluyor.


(Bilimpro.com haber içerikleri kaynak gösterilmeden ve yazarın adı belirtilmeden alıntı yapılamaz, kanuna aykırı ve izinsiz kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir