Kategoriler
Teknoloji

Airbus ‘uçan otomobil’ üzerinde çalışıyor

Airbus CEO’su Enders, “Eğer gelişmeleri yok sayarsak, iş dünyasının önemli bir kısmından dışlanmış oluruz” dedi.

Fransa merkezli havacılık devi Airbus’ın CEO’su Tom Enders, şehirlerdeki trafiği azaltmak amacıyla otomatik pilotlu bir uçan otomobil prototipinin 2017’nin sonuna doğru test edileceğini söyledi.

Reuters’ın haberine göre, dün Almanya’nın Münih kentindeki DLD dijital teknoloji konferansında açıklamalarda bulunan Enders, “100 yıl önce kentsel taşımacılık yer altına inmişti. Şimdi ise yer yüzünün üstünde, havada gidebilecek teknolojiye sahibiz. Airbus olarak, tek kişilik hava ulaşım aracını bu yılın sonuna doğru tanıtmayı umuyoruz” dedi.

Airbus, geçtiğimiz yıl bir kişilik hava ulaşım aracı ya da çok kişiyi taşıyabilen helikopter benzeri araç konseptlerinin geliştirildiği Kentsel Hava Taşımacılığı bölümü açmıştı. Bu sektördeki gelişmeleri ciddiye almaları gerektiğini belirten Enders, “Henüz deney aşamasındayız. Tıkanan şehirlerdeki kirliliği azaltmak için bu teknolojilerin temiz olması da gerekir. Gökyüzünü ulaşımda kullanmak, şehir planlamacılarının maliyetlerini de düşürecektir. Eğer uçabiliyorsanız, beton köprü ve yollara milyarlarca dolar harcamanıza gerek kalmayacak” diye konuştu.

Airbus’ın dünyanın en büyük ticari helikopter üreticilerinden birisi olduğunu hatırlatan Tom Enders, sürücüsüz otomatik araçlar ve yapay zeka gibi teknolojilere yatırım yaparak uçan otomobiller çağına gelmeyi amaçladıklarını kaydetti. Enders, “Eğer bu gelişmeleri yok sayarsak, iş dünyasının önemli bölümlerinden kendimizi dışlamış oluruz” şeklinde konuştu. Airbus CEO’su, bu alanda ne kadarlık bir yatırım yapacakları konusunda ise bilgi vermedi.


(Bilimpro.com haber içerikleri kaynak gösterilmeden ve yazarın adı belirtilmeden alıntı yapılamaz, kanuna aykırı ve izinsiz kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.