Deniz suyunu arıtmanın ucuz yolu bulundu

Hintli gencin geliştirdiği emici polimer, tuzlu suyu tatlı suya çevirebiliyor.

ABD’de öğrenim gören Hintli genç bilim adamı, tuzlu deniz suyunu içilebilir tatlı suya çevirmenin ucuz ve kolay bir yöntemini keşfetti. Gencin araştırması, büyük firmalar ve önemli üniversiteler tarafından da takip ediliyor.

The Financial Express gazetesinin haberine göre, ABD’nin Oregon eyaleti Portland kentinde yer alan Jesuit Yüksekokulu öğrencisi Chaitanya Karamchedu, laboratuarda yaptığı bilimsel bir deneyle bütün ülke medyasının dikkatini çekti.

Deniz suyunun tamamen tuza doymuş olmadığından yola çıkan Karamchedu, yüksek miktarda emici bir polimer (monomer denilen küçük moleküllerin birbirine kovalent bağ ile bağlanarak oluşturdukları makromoleküler bileşik) türü üretti. Bu polimerin içinden akan su molekülleri sorunsuz bir şekilde geçebiliyor. Ancak sudaki tuz molekülleri polimere yapışıp kalıyor.

chaitanya
Keşfi yapan Chaitanya Karamchedu

Karamchedu’nun çalışmasına yardım eden biyoloji uzmanı Lara Shamieh, “İnsanlar soruna bir açıdan bakıyorlar, tuz ile su arasındaki bağları nasıl kıracağız? Daha önce hep suyun denizdeki tuza yapışan yüzde 10’u üzerinde yoğunlaşıldı ve hiç kimse serbest olan yüzde 90’a bakmadı. Karamchedu farklı bir açıdan yaklaştı. Geliştirdiği ucuz emici polimer, yüzde 10’luk tuzlu su moleküllerinin içeride hapsolmasını sağlıyor. Tuzdan arınmış haldeki yüzde 90’lık su molekülleri ise serbest bir şekilde geçebiliyor” dedi.

Hintli gencin çalışması dünyadaki milyonlarca insanın hayatını değiştirebilir. Deniz suyunu arıtarak içme suyu elde etmek için yüksek miktarda enerji ve maliyet gerekiyor. Dünyada her 8 kişiden biri temiz suya ulaşmakta güçlük çekiyor.

Çok sayıda şirket ve eğitim kurumunun ilgi gösterdiği araştırma, Amerikan Uluslararası Küresel Gelişim Ajansı tarafından 10 bin dolar ödüle layık görüldü. Chaitanya Karamchedu, tuzlu suyu arıtan polimerinin geniş kapsamlı kullanımı için bir üniversite bünyesinde geliştirme ve test etme çalışmalarına devam edecek.


(Bilimpro.com haber içerikleri kaynak gösterilmeden ve yazarın adı belirtilmeden alıntı yapılamaz, kanuna aykırı ve izinsiz kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir