Sanal gözlükte rüzgar ve güneş devrimi

Singapur’daki bilim insanları, sanal gerçeklik gözlüğüne rüzgar esintisi ve güneş ısısını da ekledi.

Hareketlerinizi üç boyutlu bir dünyada gerçeğe dönüştürerek oyun ve filmleri adeta yaşamanıza imkan tanıyan sanal gerçeklik gözlükleri, teknoloji dünyasının son dönemlerdeki yeni gözdesi. Ancak sadece ‘görsellikle’ yetinmeyen bilim insanları, serin rüzgar ve güneş ısısı gibi hava koşullarının da hissedilmesini sağlayan bir yöntem geliştirdi.

New Scientist dergisinin haberine göre, Singapur Ulusal Üniversitesi’nden Nimesha Ranasinghe ve ekibinin geliştirdiği Ambiotherm adlı cihaz, sanal gözlükleri daha da gerçekçi hale getiriyor. Kullanıcının boynuna yerleştirilen termal uyarı modülü, gözlükte izlenilen ortamın sıcaklığını; ön taraftaki iki fan ise rüzgarlı hava koşullarını yüzde hissettiriyor.

Ambiotherm’e ilişkin açıklamalarda bulunan Ranasinghe, “Örneğin sanal gerçeklik gözlüğü ile bir dağdan aşağı kayakla kaydığınızı düşünün. Geliştirdiğimiz cihazla yüzünüze rüzgar vuracak. Bir çölde yürüdüğünüzü hayal edin, güneşin sıcaklığını ensenizde ve başınızda hissedecek, sanal dünyayı daha gerçekçi yaşayacaksınız. Boyunda hissedilen sıcaklık, yavaş yavaş bütün vücudu kaplar” diye konuştu.

Ambiotherm, ilk olarak ABD’nin Colorado eyaletinde Mayıs ayında düzenlenecek olan Hesaplama Sistemlerinde İnsan Faktörü Konferansı’nda tanıtılacak. Ranasinghe, bir sonraki hedeflerinin sanal gerçekliğe koku hisleri ve sarsıntıları da eklemek olduğunu söyledi.


(Bilimpro.com haber içerikleri kaynak gösterilmeden ve yazarın adı belirtilmeden alıntı yapılamaz, kanuna aykırı ve izinsiz kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz)

“Sanal gözlükte rüzgar ve güneş devrimi” için bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.