Kategoriler
Teknoloji

‘Uçan araba’ satışa çıktı (Video)

Hollandalı bir firmanın 2009’dan beri üzerinde çalıştığı araç, karada ve havada yol alabiliyor.

İster iki kişinin seyahat edebildiği kişisel helikopter deyin, ister uçan otomobil, Hollandalı bir şirketin tasarladığı sıradışı ulaşım aracı, yıllar süren testlerin ardından artık müşterilerini bekliyor.

PAL-V Europe NV firmasının geliştirdiği ‘uçan hibrit araba’ PAL-V, karada ve havada seyahat etmesi yasal olan ilk vasıta. Hem elektrikle, hem de benzinle çalışıyor. 400 bin dolar fiyatıyla satışan sunulan ilk modelin üç tekerleği, iki adet pervanesi bulunuyor. Önümüzdeki yıl üretilecek PAL-V Liberty modelinin fiyatı ise 600 bin dolar olacak.

Aracı yerden yükselten pervaneler yolda seyrederken tavanında katlanmış bir şekilde uçmayı bekliyor. Arka kısımdaki pervane de gerekli itiş gücünü ve dengeyi sağlıyor. Mevcut yolları ve uçak pistlerini kullandığı için yeni altyapı gereksinimi yok. Maksimum 10 dakika içinde hava taşıtından otomobile dönüşen aracın boş ağırlığı 664 kilogram.

İki koltuklu PAL-V havada bir jirokopter gibi uçuyor; kaldırma kuvveti kendiliğinden dönen bir rotorla, ileri hızlanma ise arkadaki katlanabilir bir itme pervanesiyle sağlanıyor. Araç, karadayken bir spor araba gibi kullanılabiliyor ve saatte 180 kilometre hıza ulaşabiliyor. Havadayken 1220 metre yukarı yükselebiliyor. Kalkış için 164 metre, iniş için ise 30 metrelik bir piste ihtiyaç duyuyor.

Araç 27 galonluk yakıt tankı ile havada 355 kilometre, karada ise 1208 kilometre yol alabiliyor. Karbon fiber, titanyum ve alüminyumdan yapılan PAL-V’yi kullanabilmek için hem sürücü ehliyeti hem pilot sertifikası gerekiyor.


(Bilimpro.com haber içerikleri kaynak gösterilmeden ve yazarın adı belirtilmeden alıntı yapılamaz, kanuna aykırı ve izinsiz kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz)

“‘Uçan araba’ satışa çıktı (Video)” için bir yanıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.