Tibetlilerin deyimiyle ‘dünyanın ana tanrıçası’ olan Everest Dağı, deniz seviyesinden 8 bin 848 metre yüksekliği ile Himalayaların üzerinde göğe uzanıyor. Gezegenimizin en yüksek zirvesi, altındaki tektonik hareketlerden de birebir etkileniyor.

Latin Amerika’dan ajans Prensa Latina’nın haberine göre, Çin Haritacılık ve Jeoloji Yönetimi’nden bilim insanları, 25 Nisan 2015’te Nepal’de gerçekleşen 7,8 büyüklüğündeki deprem sebebiyle Everest zirvesinin güneybatı istikametine doğru 3 santimetre kısaldığını bildirdi.

Depreme kadar olan 10 yıl içinde dağın güneydoğu yönüne doğru 40 santimetre yer değiştirdiği ve 3 santimetre yükseldiği belirlendi. Ancak ters yönde bir baskı oluşturan deprem, bu ilerleyişi durdurarak yükseklik kaybına yol açtı. Güçlü sarsıntı nedeniyle 9 bine yakın kişi ölmüş, 22 bin kişi yaralanmıştı.

Everest’in yüksekliği ile ilgili bir araştırma da Hindistan Haritacılık Servisi tarafından yapılacak. Kurumun şefi Swarna Subba, “GPS ve nirengi yöntemleriyle yeniden ölçümler yapacağız ve dağın gerçek yüksekliğini belirleyeceğiz. Depremde en az 1 metre kısalmış olabilir. 30 kişilik bir bilim adamı ekibi göndereceğiz” dedi.

Nepal – Çin sınırında yer alan Everest, dünya üzerindeki en zorlu ve en ölümcül dağ olarak da biliniyor. Resmi kayıtlara göre en az 265 kişi bu zirveye tırmanmaya çalışırken hayatını kaybetti. Kesin sayı ise bilinmiyor. 60 milyon yaşındaki Everest Dağı’nın, Hindistan tektonik plakasının Asya plakasına doğru olan hareketinden dolayı bu kadar yükseldiği belirtiliyor.


(Bilimpro.com haber içerikleri kaynak gösterilmeden ve yazarın adı belirtilmeden alıntı yapılamaz, kanuna aykırı ve izinsiz kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz)

1 Comment

  1. Geri bildirim: tabletkitabesi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s