İngiliz bilim insanları, gezegenimizdeki ‘en eski canlı organizmalara’ ait olabileceğini düşündükleri yeni fosiller keşfetti. Kanada’daki kayalıklarda bulunan fosillerin tarihinin 4,28 milyar yıl öncesine gittiği belirlendi.

İngiliz The Independent gazetesinin haberine göre, iplikler, topuzlar ve tüplerden oluşan bu mikro-fosiller, University College London (UCL) ekibi tarafından Kanada’nın Quebec eyaletinde, Nuvvuagittuq supra-kabuksal kuşağı olarak bilinen kuartz tabakalar içinde keşfedildi. Fosillerin yaşının en az 3 bin 770 ila 4 bin 280 milyon yıl arasında olduğu tespit edildi.

microfossil-rock
Mikrofosillerin bulunduğu kuartz kayalıklar

Araştırmalarının sonuçlarını Nature dergisinde paylaşan bilim insanları, Quebec’teki kayalıklardan aldıkları örneklerin bir insan saç telinin onda biri kadar olduğunu kaydetti. Fosiller, yaşamın en eski kanıtı olarak kabul edilen zamandan yüz milyonlarca yıl öncesine ait.

Bilim insanları, fosilleri keşfettikleri hidrotermal delikleri de inceledi. Bunların, mineral bakımından zengin sıcak suların dibindeki çatlaklardan yukarı doğru çıktığı belirlendi. Günümüzde bu hidrotermal ortamların mikropların ana yaşam alanlarından biri olduğu biliniyor.

fossil
Hematit taşı üzerindeki fosil izleri

En eski fosillerle ilgili tüm iddialar henüz bütün bilim dünyası tarafından kesin olarak kabul edilmedi. Çünkü bazı formların biyolojik olmayan süreçlerden geçerek oluşabileceğini kanıtlamak her zaman kolay değil. Materyallerin bulunduğu kayalar da geçmişte sıklıkla değişim geçirdiğinden fosillerin analiz süreci de oldukça karmaşık.

Dünya’daki yaşama dair en eski kanıtlar 2006 yılında Batı Avustralya’daki 3,48 milyar yıllık kayalıklarda bulunmuştu. Batı Avustralya’da bulunan materyallerin stromatolit kalıntıları olduğu belirtilmişti.

Stromatolit izler, daha çok mavi-yeşil algler gibi mikroorganizmaların biyofilmlerindeki tortu tanelerinin bir araya gelip birbirine yapışması, birikmesi ve donması ile sığ sularda oluşan katmanlı yapılar olarak biliniyor.

iron3
Çıkarılan tüp fosiller

Keşif, diğer gezegenlerdeki yaşam araştırmaları için de önem taşıyor. Kanada’da bulunan fosiller, Mars’ın bilinen yaşam ortamı olarak Dünya’ya benzediği 4 milyar yıl önceki dönemle aynı yaştalar. Milyarlarca yıl önce Mars yüzeyinde bu fosillerin hayatta kalabileceği okyanuslar ve göller olduğu belirtiliyor.

1 Comment

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s