Gizli nükleer test görüntüleri yayınlandı (Video)

Soğuk savaş yıllarında gerçekleştirilen ürkütücü patlamaların yeni görüntüleri ortaya çıktı.

ABD’nin 1945 – 1962 yılları arasında gerçekleştirdiği atmosferik nükleer bomba denemelerinden ‘gizliliği kaldırılan’ 60’ı aşkın görüntü ilk kez kamuoyu ile paylaşıldı.

Test görüntüleri, ABD’nin California eyaletinde bulunan Amerikan hükümeti federal araştırma tesisi Lawrence Livermore Ulusal Laboratuvarı (LLNL) tarafından YouTube’da yayınlandı.

63 kliplik orjinal listeye buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz: LLNL YouTube

LLNL tarafından yapılan açıklamalara göre, 1945 – 1962 yılları arasında, New Mexico ve Nevada eyaletleri ile Pasifik ve Atlas okyanuslarında 210 atmosferik nükleer test gerçekleştirildi. Her patlamadan, değişik kameralarla yaklaşık 10 bin kayıt elde edildi.

Yıllar geçtikçe yavaş yavaş bozulmaya başlayan kayıtlar, geçtiğimiz 5 yıl boyunca LLNL uzmanları tarafından yeniden incelendi ve taratılarak internet ortamına aktarıldı. 4 bin 200 görüntü elden geçirildi. Arşivlerdeki bazı patlama verilerinin yanlış olduğu ve yeniden ölçümler yapıldığı belirtildi.

ABD, 1945 – 1992 yılları arasında 1000 kadar nükleer test yaptı. Washington hükümeti, düzeltilen filmlerin 750 tanesini gizli olarak sınıflandırdı ve yayınlamama kararı aldı.

Günümüzde böyle deneylerin yapılması yasak. Bu sebeple verilerin elde tutulması ve bilim insanlarının çalışmalarına sunulması çok önemli. Aslında yüksek irtifalı nükleer patlamaların etkileri hakkında bilinmeyen birçok şey bulunuyor. Filmlerin halka açık olarak paylaşılmasının, bu silahları anlamamız için yardımcı bir kaynak olacağı belirtiliyor.


(Bilimpro.com haber içerikleri kaynak gösterilmeden ve yazarın adı belirtilmeden alıntı yapılamaz, kanuna aykırı ve izinsiz kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.