Hollanda’nın Rotterdam kentinde yapılması planlanan devasa boyutlardaki rüzgar türbini ‘Dutch Windwheel’ (Hollanda Rüzgar Tekeri), konutlar ve otel odalarıyla dünyada eşi benzeri olmayan bir yaşam merkezi olacak.

Popular Science dergisinin haberine göre, dairesel gökdelen vizyonuyla tasarlanan 174 metre yükseklikteki Rüzgar Tekeri, orta bölümünde rüzgardan elektrik elde eden bir güç jeneratörü barındıracak. Ewicon adı verilen bu sistem, diğer rüzgar gücü yöntemlerinin aksine hiçbir hareketli parça içermiyor, rüzgarın yüklü parçacıkları belirli yönlerde iterek enerji üretmesi ilkesine dayanıyor.

turbin3.jpg

Ewicon sistemi, daha önce Hollanda’daki Delft Teknoloji Üniversitesi araştırmacıları tarafından küçük ölçekli olarak geliştirilmişti. Rüzgar Tekeri sayesinde daha büyük boyutlarda hayata geçirilecek. Yapı iç içe iki halkadan oluşacak. İç halkada apartman daireleri, restoranlar ve hoteller, dış halkada ise bilgilendirici bir hız treni yer alacak. Turistler binanın tepesine çıkıp manzarayı seyredebilecek. Yıllık 1,5 milyon kişinin ziyaret etmesi bekleniyor.

tturbin4

Enerjisini rüzgardan elde eden yapının sürdürülebilirlik imajının daha da pekiştirilebilmesi adına atıkları bioyakıta dönüştürecek küçük bir tesis, su dönüşümü ve cephe boyunca güneş panelleri bulunacak. Projenin start alması için yeterli finansal kaynağın sağlanması bekleniyor.

turbin6

1 Comment

  1. Geri bildirim: tabletkitabesi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s