En büyük dinozor ayak izi bulundu

Dev Sauropod türlerinin uzunlukları 40 metreye, yükseklikleri 6 metreye ulaşabiliyordu.

Yeryüzünde şimdiye kadar görülen en büyük dinozor ayak izi Avustralya’da ortaya çıkarıldı. Uzun boyunlu otobur Sauropod’a ait 140 milyon yıllık ayak izi 1,75 metre uzunluğunda.

İngiliz Daily Mail gazetesinin haberine göre, kıtanın kuzeybatısındaki ‘Avustralya Jurassic Parkı’ adlı bölgede bulunan ve bir insan boyutlarında olan dev ayak izi, geçtiğimiz yıl Bolivya’da keşfedilen 1,15 metrelik ayak izi uzunluğu rekorunu kırmış oldu. Avustralya’nın bu bölgesinde daha önce 21 farklı dinozorun ayak izlerine rastlanmıştı.

Keşfi gerçekleştiren Queensland Üniversitesi paleontolojisti doktor Steve Salisbury, gazeteye yaptığı açıklamada, “Keşif, kıtanın batı kısmında uçamayan dinozorların birincil kayıtlarını oluşturmak ve erken Cretaceous (Kretase – 145,5 ile 65 milyon yıl önceki aralıkta yaşanan zaman dilimi) döneminin ilk yarısı boyunca Avustralya’nın dinozor faunasına dair öncelikli bir görüntü sunmak adına son derece önemli” dedi.

3EAE9AD400000578-4352628-image-a-39_1490625603628
İnsan boyuna oranı gösterilen bir Sauropod

İzlerin bulunduğu Dampier Yarımadası, 2008 yılında dev bir sıvı doğalgaz tesisi inşaat alanı olarak seçilmişti. Çok sayıda dinozor ayak izi sonsuza kadar yok olma tehlikesi altındaydı. Bölgedeki yerel aborjinler olan Goolarabooloo halkı, doktor Salisbury ile irtibata geçerek izlerin kayıtlara geçmesini ve kurtarılmasını sağladı. Salisbury ve ekibi 400 saatten fazla çalışarak Sauropod başta olmak üzere birçok dinozorun ayak izini tespit etti.

saruno
İzde çalışma yapan araştırmacılar (AFP/Getty)

İlk kez 150 milyon yıl önce Jurassic periyodunun sonuna doğru ortaya çıkan Sauropodlar, çok uzun boyunları ve kuyrukları, gövdelerine oranla oldukça küçük kafaları ve sütun gibi dört kalın bacakları ile dikkat çekiyor. Birçok türü olan bu hantal otoburların boyları 30 – 40 metre arasında değişiyor, yükseklikleri 6 metreye ulaşabiliyordu. Söz konusu ayak izinin de 5,4 metre yüksekliğinde bir Sauropod türüne ait olduğu belirtiliyor.

sauor2
Dünyanın en büyük dinozor ayak izi (AFP/Getty)

(Bilimpro.com haber içerikleri kaynak gösterilmeden ve yazarın adı belirtilmeden alıntı yapılamaz, kanuna aykırı ve izinsiz kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz)

“En büyük dinozor ayak izi bulundu” için bir yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir