Pizza dağıtımına artık robotlar çıkıyor (Video)

Domino’s Pizza, Avrupa ülkelerinde siparişlerini robotlarla teslim etmeye başladı.

ABD’li ünlü pizza restoranları zinciri Domino’s Pizza, Almanya ve Hollanda’da evlere pizza servisinde otonom robotları kullanmaya başladı.

Domino’s Pizza’dan yapılan açıklamaya göre, bugün itibariyle müşterilerine pizza götüren İngiltere merkezli Starship Technologies şirketinin geliştirdiği Domino’s Robotic Unit (DRU) robotları ilk seferlerine çıktı. Skype’ı geliştiren yatırımcılar tarafından 2014 yılında kurulan robot şirketi Starship Technologies, restorandan evlere sipariş götürüp tekrar restorana dönebilen dört tekerlekli bir kargo robotu geliştirerek büyük dikkat çekmişti.

Domino’s Pizza, robotların evlere sipariş operasyonunu yürütmesi için Domino’s Robotic Unit isimli bir organizasyon kurdu. Yeni organizasyon, Almanya ve Hollanda’daki ilk denemeleri rayına oturttuktan sonra sipariş robotlarını diğer ülkelerde de hizmete sunmak için çalışacak. Domino’s Pizza’nın dünyanın 30 ülkesinde yüzlerce restoranı bulunuyor.

Daha önce insansız hava araçlarıyla pizza taşıma deneyleri yapan Domino’s Pizza’nın teslimat robotları, 6 tekerlekli ve saatte yaklaşık 6,5 kilometre yol alabiliyor. Önce Hamburg’da 1,6 kilometre çapındaki bir alanda test edilen robotlar, 18,1 kilogram yük taşıyabiliyor. Yani şimdilik yakın mesafe siparişlerde kullanılıyor ama robotların menzilinin artmaması için bir engel görünmüyor.

Domino’s Pizza aynı robotları 2016 yılında Avustralya ve Yeni Zelanda’da test ederek başarılı sonuçlar almıştı. Rakip pizza ve fast food restoran zincirlerinin de benzer robotları hizmete sokması bekleniyor. Uluslararası Robotik Federasyonu’nun öngörülerine göre, 2019’a kadar lojistik şirketleri en az 175 bin robot kullanmaya başlayacak.


(Bilimpro.com haber içerikleri kaynak gösterilmeden ve yazarın adı belirtilmeden alıntı yapılamaz, kanuna aykırı ve izinsiz kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz)

“Pizza dağıtımına artık robotlar çıkıyor (Video)” için bir yorum

  1. Geri bildirim: tabletkitabesi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir