İngiliz mucit ‘uçan kıyafet’ geliştirdi (Video)

Hollywood filmi Iron Man (Demir Adam) kostümleri yakında gerçeğe dönüşebilir.

İngiltere’de bir teknoloji firmasının yöneticisi olan Richard Browning, süper kahraman Iron Man (Demir Adam) zırhına benzeyen ve ‘kısmen’ uçabilen kostüm tasarladı.

Wired dergisinin haberine göre, Wiltshire bölgesindeki Gravity şirketinin başındaki iş adamı Browning, 50 bin dolar maliyetle 6 küçük jet motoru ile güçlendirilmiş ilginç bir kıyafet geliştirdi.

Bu özel kostüm, el ve ayak bileklerine yerleştirilen minyatür boyutlardaki jet motorları ile çalışıyor. İtiş güçleri ciddi boyutlara çıkabilen bu motorlar sayesinde bir insanın rahatlıkla yerden havalanarak uçabileceği belirtiliyor. Ancak ilk denemeler, yukarıdaki videoda da görülebileceği üzere şimdilik hayli acemice.

Jet motorları sayesinde kıyafetin saatte 450 kilometre hıza ulaşabileceğini söyleyen Browning, jetler çalışır haldeyken dengede durmanın oldukça zor olduğunu ve testlerin süreceğini kaydediyor.

Browning’in sonraki hedefi, jet motorlarını 3D yazıcı ile titanyumdan üreterek ağırlıklarını azaltmak ve boyutlarını küçültmek. Ayrıca kaskına çeşitli uçuş değerlerinin gösterileceği, koruyucu gözlük işlevi de görecek esneyebilir LCD ekran yerleştirmek. İngiltere’nin Iron Man’i lakabıyla anılan 38 yaşındaki mucit, bir gün kostümü sayesinde çok daha yükseklere ve yüksek hızla uçabileceğini hayal ediyor.


(Bilimpro.com haber içerikleri kaynak gösterilmeden ve yazarın adı belirtilmeden alıntı yapılamaz, kanuna aykırı ve izinsiz kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz)

“İngiliz mucit ‘uçan kıyafet’ geliştirdi (Video)” için 2 yorum

  1. Geri bildirim: Hayata dair..
  2. Geri bildirim: tabletkitabesi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir