İsveçli bilim insanları, ince, hafif ve çelik kadar kuvvetli olan örümcek ağının bir kilometre uzunluğundaki en yakın yapay eşdeğerini, laboratuvar ortamında örümcek kullanmadan geliştirmeyi başardı. Keşfin özellikle tekstil sektöründe çığır açacağı belirtiliyor.

İsveç Zirai Bilimler Üniversitesi ile Karolinska Enstitüsü’nün bilim dergisi Nature Chemical Biology’de yayınlanan çalışmasına göre, araştırmacılar önce örümceklerin ipek üreten bezlerini çıkardı. Uzmanlar iyon seçebilen mikro elektrotlar kullanarak bezlerin durumu inceledi.

Ekip daha sonra bu işlemi deney tüpünde denedi. Araştırma ekibi, işlemin oldukça basit olduğunu söylüyor. Üstelik ortaya çıkan ürün ucuz ve neredeyse gerçeği kadar iyi. Bilim insanları şimdiye kadar bir kilometre uzunluğunda ağ yaptı.

Ürün, hafif koruyucu giysiler dahil giyim sektöründe kullanılmak için hazır. Araştırma ekibi ayrıca sentetik örümcek ağının sağlık sektöründe kullanılması durumunda, insan vücuduna nakledilecek hücre ve dokuları büyütmek için mükemmel bir prototip olabileceğini de ekliyor.

Araştırmayı yürüten uzmanlar sentetik örümcek ağını gerçeğine en yakın hale getirmek için çabalıyor. Ancak sonuç ne olursa olsun, gelecekte bazı kıyafetlerin örümcek ağlı olacağı kesin gibi.

Ortalama bir örümcek ağının çapı, milimetrenin üç binde biri kadar. Bazı hesaplamalara göre, kalem enindeki bir örümcek ağı bir uçağı durdurabilecek dayanıklılığa sahip. Ancak örümcek ağının sadece örümceklerden elde edildiği bir zamanda bu hesabın pratikte pek bir anlamı yoktu. Araştırmacılar, yıllardır mekanik olarak sentetik örümcek ağı üretiyordu. Ağı üretmenin birçok yolu olsa da İsveç’te keşfedilen bu son yöntemin en etkili yol olacağı belirtiliyor.


(Bilimpro.com haber içerikleri kaynak gösterilmeden ve yazarın adı belirtilmeden alıntı yapılamaz, kanuna aykırı ve izinsiz kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz)

1 Comment

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s