Kategoriler
Tıp

Robot cerrah ile ameliyatlar 50 kat hızlanacak

ABD’de üretilen ‘beyin cerrahı’ robot insan hatası riskini ortadan kaldıracak.

ABD’de geliştirilen bir robotik delgi cihazı, rutin beyin operasyonlarındaki kafatası delme işlemini iki saatten iki buçuk dakikaya indirecek. ‘Beyin cerrahı’ robot son derece hassas olan işlemi 50 kat daha hızlı gerçekleştirebilecek.

ABD’deki Utah Üniversitesi’nin bilim dergisi Neurosurgical Focus’ta yayınlanan araştırmasına göre, bir bilgisayar tarafından kontrol edilen cihaz, yaranın açık olduğu süreyi azaltarak hızlı, temiz ve güvenli bir şekilde, uyutulmuş durumdaki hastanın kafatasını delme işlemini kolaylaştırıyor. Robot sayesinde insan hatası, enfeksiyon riski ve maliyet gibi faktörler önemli ölçüde azalıyor.

Bilindiği üzere cerrahlar, özellikle kafatası ile ilgili olanlar başta olmak üzere kompleks ameliyatlarda karışık açıklıklar açmak için el aletleri kullanıyor ve bu işlem saatler sürebiliyor. Utah Üniversitesi’nden beyin ve sinir cerrahı doktor William Couldwell, “Geleneksel prosedürler çok yavaş. Arkeolojik kazı gibi. Hassas yapılara zarar vermemek için kemiğe çok dikkatli müdahale etmelisiniz. Bu yükün altından kalkacak ve işlemi daha etkili hale getirecek bir aygıta ihtiyaç duyduk. Aradığımız teknolojinin makina dünyasında var olduğunu biliyorduk ancak kimse bunu medikal operasyonlar için düşünmemişti” diyor.

Robotu geliştiren ekipten makina mühendisi doktor A.K. Balaji ise şunları söylüyor: “Hastanın beyin tomografisi ile sinirlerin, ana damarların ve arterlerin kesin yerlerini belirliyoruz. Daha sonra robotu yöneten bilgisayar yazılımı, basit bir dille Google Maps gibi çalışıyor, yani A noktasından B noktasına en güvenli ve uygun delme yolunu olağanüstü bir hassaslıkla çiziyor.”

Uzmanlar, cihazın birçok farklı cerrahi operasyon için kullanılabileceğini, ameliyat süresi ve maliyetlerini düşüreceğini belirtiyor. Robotik delgi henüz insanlar üzerinde denenmedi. Araştırma ekibi, gerçek hastalarda yapılacak ilk testlerin ardından cihazın dünya çapında yaygınlaşması için ticari seçenekleri değerlendiriyor olacak.


(Bilimpro.com haber içerikleri kaynak gösterilmeden ve yazarın adı belirtilmeden alıntı yapılamaz, kanuna aykırı ve izinsiz kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz)

“Robot cerrah ile ameliyatlar 50 kat hızlanacak” için bir yanıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.