Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) Dubai kentinde robot polisler (Robocop) görev yapmaya hazırlanıyor. 2030 yılına kadar Dubai polis gücünün dörtte birinin robotlardan oluşması planlanıyor.

İngiliz Daily Mail gazetesinin haberine göre, sokaklarda devriye gezecek olan 175 santimetre boyundaki robotlar, karşılaştıkları adli vakaları merkez emniyet birimlerine bildirebilecek, trafik cezaları yazabilecek. Karşısındaki insanların yüz ifadelerini okuyabilen robot, birden fazla dil konuşabiliyor.

Robot 20 metre mesafe içerisindeki bütün yüzleri tarayıp şüphelileri tespit edebiliyor. Vatandaşlar robotun göğüs kısmındaki dokunmatik ekranı kullanarak acil durumlarda polisle irtibata geçebiliyor. Ayrıca Dubai polisin çağrı merkezine ulaşılmasını sağlayan bir mikrofona da sahip.

İlk prototip, geçtiğimiz Pazar günü Körfez Bilgi Güvenliği ve Expo Konferansı kapsamında görücüye çıktı. Dubai Polis Merkezi’nden Tuğgeneral Halid Nasır el Razzuki, “Dünyanın ilk operasyonel Robocop’ının sokaklara çıkması Emirlikler için bir dönüm noktası ve Dubai’nin akıllı şehirler teknolojisinin benimsenmesinde küresel bir lider olma vizyonunu gerçekleştirmesi için atılmış önemli bir adım” açıklamasını yaptı.

El Razzuki, 2030 yılında içinde insan bulunmayan robotik akıllı karakolun da Dubai’de hizmete gireceğini sözlerine ekledi.


(Bilimpro.com haber içerikleri kaynak gösterilmeden ve yazarın adı belirtilmeden alıntı yapılamaz, kanuna aykırı ve izinsiz kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz)

1 Comment

  1. Geri bildirim: tabletkitabesi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s