Microsoft’un kurucu ortağı dolar milyarderi Paul Allen’ın havacılık şirketi tarafından geliştirilen dünyanın en büyük uçağı ‘Stratolaunch’ sonunda açığa çıktı. 118 metre kanat açıklığına sahip olan 6 motorlu dev uçak, iki ana gövde arasında taşıyacağı roketler için atmosferde bir fırlatma rampası işlevi görecek.

Popular Mechanics’in haberine göre, ortalama bir futbol sahasının ebatlarında olan dünyanın en büyük uçağı Stratolaunch, dün hangarından çıkış yaptı. Dev uçak, askeri ve teknolojik görevler için havalanacak. Belirli bir irtifaya yükseldiğinde uzaya uyduları taşıyacak roketlerin fırlatılmasında kullanılacak.

Uçak, 2011 yılında 300 milyon dolar maliyeti olduğu belirtilen bir proje kapsamında üretildi. Kısaca ‘Roc’ adı verilen Stratolaunch, ABD’nin California eyaletindeki Mojave Çölü’nde yer alan hangardan dün çıkış yaptı. Uçağın herhangi bir kargosu olmadan iki dev gövdesiyle 250 ton ağırlığı var. Maksimum kalkış ağırlığı, 650 ton olacak şekilde tasarlandı. 28 tekerin taşıdığı uçakta toplam 6 tane Boeing 747 motoru bulunuyor.

stratolaunch_paulallen3

Uçağın yükünü uzaya doğru serbest bırakmadan önceki maksimum hızı saatte 850 kilometre olacak. Sistem sayesinde Stratolaunch’un ilk olarak yerden 180 ila 2000 kilometre yüksekliğe 6 ton ağırlığa varan uyduları taşıması hedefleniyor.

Geleneksel yöntem, uzaya fırlatılacak ve uydu taşıyacak bir roket için yerden fırlatma rampası kullanılması. Ancak bu sistem çok büyük miktarda yakıt sarfiyatı gerektiriyor. Stratolaunch sayesinde roketler daha az yakıtla, daha düşük hata payıyla ve daha çabuk bir yöntemle fırlatılabilecek. Üstelik olumsuz hava koşullarından da etkilenmeyecek. Uzmanlar Stratolaunch’un şimdiden yakıt dolum ve motor çalıştırma testleriyle 2019 yılı için planlanan ilk uçuşuna hazırlık yaptığını bildirdi.


(Bilimpro.com haber içerikleri kaynak gösterilmeden ve yazarın adı belirtilmeden alıntı yapılamaz, kanuna aykırı ve izinsiz kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz)

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s