Kategoriler
Doğa

“Okyanuslarda balıktan çok plastik olacak”

BM Genel Sekreteri Guterres, önlem alınmazsa 2050’de okyanusların plastikle dolacağını söyledi.

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, okyanuslarla ilgili ilk BM konferansının açılış konuşmasında, okyanusların “hiç olmadığı kadar tehlike altında” olduğu uyarısında bulundu.

Son dönemde yapılan bir araştırmaya göre, önlem alınmadığı takdirde 2050 yılında okyanuslarda balıktan fazla plastik atık olacağını belirten Guterres, “Okyanuslar gezegenimizin can damarıdır” şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanları, başbakanlar, bakan ve diplomatlar da dahil olmak üzere 200 ülkeden katılımcının olduğu konferansta açıklamalarda bulunan BM Genel Sekreteri, kirlilik, atıklar, aşırı balık avcılığı ve iklim değişikliğinin etkileri nedeniyle okyanusların ciddi bir şekilde kirlendiğini anlattı.

2016 Dünya Ekonomik Forum’unda sunulan ‘Yeni Plastik Ekonomisi’ raporuna göre, araştırmalar okyanuslarda 150 milyon tondan fazla plastik atık bulunduğunu gösteriyor.

Rapora göre, böyle devam ederse okyanuslarda 2025 yılına kadar her 3 ton balığa karşılık 1 ton plastik atık ve 2050 yılına kadar ise (ağırlık olarak) balıktan daha fazla plastik atık olacak.

BM Genel Sekreteri, toprak ve doğal kaynaklarla ilgili çıkar karşıtlığının uzun süredir dünya okyanuslarının temizlenmesine engel olduğunu belirtti. Guterres dünyanın üçte ikisini kaplayan okyanusların temizlenmesi için “kısa vadeli ulusal kazançların uzun vadeli küresel felaketleri engellemek için bir kenara bırakılması” gerektiğinin altını çizdi.

Konferansta hükümetlere, BM organlarına ve sivil toplum kuruluşlarına okyanusların sağlığının iyileştirilmesi için harekete geçmeleri çağrısı yapılıyor.

““Okyanuslarda balıktan çok plastik olacak”” için bir yanıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.