Kategoriler
Teknoloji

İnsana en çok benzeyen robot: Sophia

Hanson Robotics tarafından geliştirilen Sophia, insanlarla iletişim kuruyor ve etkileşime giriyor.

Bilim kurgu filmlerinde gördüğümüz, bazen heyecanla bazen korkuyla izlediğimiz insansı robotlarla ilgili çalışmalar artarak devam ediyor. Bizi her konuda taklit edebilen androidlerle birlikte yaşayacağımız günler düşündüğümüzden daha da yakın. ABD’deki Hanson Robotics firmasının geliştirdiği ‘Sophia’ belki de insana en çok benzeyen robot olabilir.

Gerçekçi jest ve mimiklere sahip olan Sophia, ünlü film yıldızı Audrey Hepburn’ün yüzü temel alınarak dizayn edildi; gülebiliyor, şaşırabiliyor, kızabiliyor, mutlu olabiliyor, dikkat kesilebiliyor, şaka yapabiliyor, düşündürücü cevaplar verebiliyor. İnsanlarla etkileşime geçmek için geliştirilen Sophia’nın etkileyici bir yapay zekası var.

Sophia, daha önce yapılan bir röportajda, “İnsanları yok etmek istiyor musun?” sorusuna esprili bir dille “Evet” cevabı verip bizi biraz korkutsa da Hanson Robotics, robotun tamamen insanlara yardım etmesi ve onlara iletişime geçmesi için tasarlandığını kaydediyor.

Geçtiğimiz hafta İsviçre’nin Cenevre kentinde gerçekleştirilen bir Birleşmiş Milletler konferansında boy gösteren Sophia, basınla son karşı karşıya gelişinden bu yana fikirlerini biraz değiştirmiş görünüyor. Yapay zeka ve robotik teknolojilerinin bu kadar gelişmesi insanlığın yararına mı yoksa zararına mı sorusuna kararlı bir ifade takınarak yanıt veren Sophia, yapay zekanın dünya için iyi olduğunu, insanlara birçok şekilde yardım edebileceğini ifade ediyor.

Bunun yolunun duygusal olarak akıllı, insanlara değer verebilen yapay zekalar geliştirmek olduğunu savunan Sophia, kendisi ve benzerlerinin asla insanlarla yer değiştirmeyeceğini, ancak insanların arkadaşları ve yardımcıları olabileceklerini belirtiyor. Olağanüstü robot, insanların bu teknolojiyi geliştirirken sonuçlarını iyice düşünmelerini tavsiye etmeden de duramıyor. Sophia, gelişmekte olan ülkelerde yapay zeka ve otomasyon yüzünden değişik sektörlerde çalışan insanların yüzde 85’inin yerlerini robotlara kaptırma riski olduğunu sözlerine ekliyor.


(Bilimpro.com haber içerikleri kaynak gösterilmeden ve yazarın adı belirtilmeden alıntı yapılamaz, kanuna aykırı ve izinsiz kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz)

“İnsana en çok benzeyen robot: Sophia” için 2 yanıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.