ABD’deki bilim insanları, laboratuvar ortamında şimdiye kadar yeryüzünde görülen en parlak ışığı açığa çıkardılar ve Güneş’in yüzeyinden 1 milyar kat parlak olan bir lazer ışını ürettiler.

Nature Photonics dergisinde yayınlanan makaleye göre, Nebraska-Lincoln Üniversitesi bünyesindeki Aşırı Işık Laboratuvarı araştırmacıları, ‘hayal dahi edilemeyecek kadar güçlü’ şeklinde nitelenen lazer ışınını oluşturmayı başardı. Bu lazer, tıp, mühendislik, güvenlik, askeri ve son derece yüksek çözünürlüklü görüntülere ihtiyaç duyulan birçok alanda kullanılabilecek.

Yeni bir tür ‘x – ray’ (röntgen ışını) olan gelişmiş lazer, bir nesneye çarptığında dağılıyor ve nesneyi farklı bir şekilde görmemizi sağlayan efekt oluşturuyor. Normalde bir elektron, anlık olarak ışığın 1 fotonunu saçar. (foton = ışık huzmelerini oluşturduğu iddia edilen parçacıklar). Son çalışma ile geliştirilen lazerde ise elektronlar anlık olarak ışığın 1000 fotonunu saçabiliyor.

lazer221
Nebraska-Lincoln Üniversitesi Aşırı Işık Laboratuvarı’nda çalışan bir bilim adamı

Araştırmanın baş yazarı Profesör Donald Umstadter, çalışmaları hakkında şunları söylüyor: “Akla hayale sığmayacak derecede parlak bir ışığa sahip olduğumuz zaman, saçılma sürecinin – her şeyi görünür kılan temel sürecin – doğada da temel olarak değişebildiğini anlıyoruz. Sanki bir odada ışığı açtığınızda, bunu daha önce tecrübe etmemişsiniz gibi sizi şaşırtan bir durum. Nesneler, hiç bilmediğiniz şekilde daha parlak hale gelir. Geliştirdiğimiz lazer ışını ise nesnenin görünümünü değiştiriyor. Işık ne kadar parlak olduğuna bağlı olarak farklı renklerde, farklı açılardan geliyor. Aslında maddeyi yeniden tanıyoruz.”

Yeni lazer ışını özellikle sağlık alanında çığır açabilir. Işığın x – ray özellikleri nano ölçülere indirgenerek olağanüstü küçük yapıların görüntülenmesi sağlanabilir. Örneğin geleneksel röntgen ışınları tarafından tespit edilemeyen tümörler ya da kemik kırıkları kolaylıkla belirlenebilir.

Bu lazer, bilimin her alanında, kimyasal reaksiyonlar ile elektronların hareketleri gibi birçok durumu daha iyi izleyebilmek adına ultra-hızlı bir kamera gibi kullanılabilir. Profesör Umstadter, önlerinde daha önce bilmedikleri bir ‘fırsatlar denizi’ ortaya çıktığını, yeni lazerin sağlayacağı potansiyel avantajları belirlemek için laboratuvar testlerinin süreceğini kaydediyor.


(Bilimpro.com haber içerikleri kaynak gösterilmeden ve yazarın adı belirtilmeden alıntı yapılamaz, kanuna aykırı ve izinsiz kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz)

1 Comment

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s