Çin’de 5 bin yıllık ‘dev’ iskeletler bulundu

Boy ortalaması 1,70 metre civarı olan Çin’de çıkarılan 1,90’lık iskeletler merak uyandırdı.

Çin’in doğusunda araştırma yapan arkeologlar, bir kasabada boyları uzun ve kemik yapıları oldukça güçlü 5 bin yıllık gizemli insan iskeletleri keşfetti.

China Daily gazetesinin haberine göre, Shandong eyaletinde araştırmalarını yürüten arkeologlar şaşırtıcı bir keşfe imza attı. Jinan kenti yakınlarındaki Jiaojia köyü kazı alanında bulunan mezarlardaki bazı iskeletlerin kemik yapısının alışılagelmiş standartlardan oldukça farklı olduğu belirlendi.

Shandong Üniversitesi’nden Fang Hui önderliğindeki araştırma ekibi, bazı iskeletlerin 1,80 – 1,90 metre boyunda olduğunu ve kemik yapılarının ise ‘beklenmedik derecede’ güçlü olduğunu kaydetti. Günümüzde 1,90’lık kemik yapısı alışılmış bir şey olsa da boy ortalamasının 1,73 olduğu Çin’de bu tarz bir keşif ilgi uyandırdı.

cin_dev_iskelet1

Beslenme ve yaşam tarzlarında yaşanan değişikliğin vücut yapısındaki gelişmeleri etkilediğini belirten bilim insanları, mezardaki insanların yaşadıkları dönemde birer dev gibi görülmüş olabileceğini söylüyor. Shandong’da doğan ünlü filozof Konfüçyüs’ün de Çin arşivlerine göre boyu 1,90’dan fazlaydı.

Arkeologlar, bölgede 5 bin yıl önce refah seviyesinin yüksek olduğuna dair işaretler bulduklarını, kazı alanındaki evlerde yatak odaları ve mutfakların ayrı olduğunu gördüklerini, insanların o dönem domuz yetiştirdiklerini ve temel tahılın darı olduğunu ifade ediyor.

cin_dev_iskelet2

İskeletlerin bulunduğu bölge, 5 bin yıl önce Çin’in siyasi, kültürel ve ekonomik merkezlerinden biriydi. ‘Dev’ insanların yüksek statüye sahip oldukları ve iyi yiyeceklerle beslendikleri sanılıyor. Yine de nasıl bu kadar güçlendikleri ve bu boylara ulaşabildikleri gizemini koruyor. Jiaojia’da şimdiye kadar 104 ev, 205 mezar ve 20’den fazla adak çukuru bulundu.


(Bilimpro.com haber içerikleri kaynak gösterilmeden ve yazarın adı belirtilmeden alıntı yapılamaz, kanuna aykırı ve izinsiz kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir