Mavi balina, yaşayan organizmalar içinde bugüne kadar görülmüş en büyük kalbe sahip. O kalplerden biri, Kanada’nın Toronto kentinde bulunan Royal Ontario Müzesi’nde ziyarete açıldı.

Yaklaşık iki yıl önce Kanada’nın doğusundaki Newfoundland ve Labrador bölgesinde karaya vuran iki balinadan birine ait olan kalp, geçtiğimiz aylar boyunca muhafaza işlemlerinden geçirildi. Almanya’nın Brandenburg kentine gönderilen kalp, içindeki su ve enzimlerden arındırıldı.

Doğal sıvıların yerine silikon polimerden oluşan bir solüsyon sıkıldı ve kalbe eski formu geri kazandırıldı. Kalp, işlemlerin tamamlanmasının ardından sergilenmek üzere Toronto’ya gönderildi. Yaklaşık 1,5 metre yüksekliğinde ve 1,2 metre kalınlığında olan dev organ görenleri hayrete düşürüyor. Uzmanlar, kalbin doğal ağırlığının 182 kilogram olduğunu belirtiyor.

33 metreyi bulan boyu ve 150 tonu geçebilen ağırlığıyla günümüzde yaşayan en büyük hayvan olan mavi balinalar, Arktik Okyanus dışındaki tüm dünya denizlerinde 80 yılı aşkın ömürleriyle boy gösteriyor.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s