Güneş tutulması uçaktan nasıl görünür? (Video)

21 Ağustos’taki tam Güneş tutulmasında bir uçakta olursanız bu görüntüyle karşılaşacaksınız.

Milyonlarca kişinin merakla beklediği tam Güneş tutulması için geri sayım başladı. 21 Ağustos’taki bu büyük tutulma sadece ABD’den izlenebilecek. Peki bir tutulma sırasında yolcu uçağında seyahat ediyorsanız nasıl bir manzarayla karşılaşırsınız? Geçtiğimiz yıl bunun olağanüstü güzellikteki bir örneği saniye saniye kameraya alındı.

Tarih; 8 Mart 2016. Hint Okyanusu üzerinde başlayan Güneş tutulması Endonezya’nın Sumatra, Kalimantan, Sulawesi adaları üstünde tepe noktasına ulaştıktan sonra Pasifik Okyanusu üzerinde tamamlanmıştı.

Tutulma sırasında, Anchorage – Honolulu seferini yapan Alaska Hava Yolları’na ait 870 sefer sayılı yolcu uçağında bulunanlar o anlara şahitlik etti. Ay’ın bulutlar üzerine düşen gölgesi büyüleyici görüntüler oluşturdu. Yolcular arasında yer alan, Amerikan Gökbilimsel Cemiyeti’nden Mike Kentrianakis, Güneş tutulmasının büyüleyici görüntülerini kaydetti. Kentrianakis’in 22 kez “Aman tanrım” diyerek şaşkınlığını dile getirmesi de görüntülere yansıdı.

GÜNEŞ TUTULMASI NEDİR?

Güneş tutulmaları, Ay’ın kendi yörüngesinde ilerlerken Dünya ile Güneş arasına girmesi sonucu gerçekleşiyor. Ay’ın gölgesi Dünya’nın üzerine düşüyor. Genelde tutulmalar parçalı olarak gerçekleşse de, eğer Ay, Dünya’ya yakın bir konumdaysa Güneş’i tamamen engelleyebiliyor ve tam tutulma oluşuyor.

Tutulma sırasında Güneş, Ay’ın arkasında hale şeklinde görülüyor. Bu sırada hava, parlak yıldızlar ve gezegenler gözle görülebilecek kadar kararıyor. Tam tutulma, Dünya yüzeyindeki dar bir koridorda gözlemlenebiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.