Ağırlığının 1000 katını taşıyabilen yapay kas geliştirildi

ABD’de bir laboratuvarda imal edilen sentetik kas, insansı robotların gövdelerinde çığır açacak.

Terminator filmleri bir gün gerçek olabilir mi? ABD’deki bilim insanları, üç boyutlu yazıcı sayesinde kendi ağırlığının 1000 katını taşıyabilen sentetik – silikon kas üretti. Gelecekte insansı robotlarda kullanılabilecek.

New York’taki Columbia Üniversitesi Kreatif Makineler Laboratuvarı’nın Nature Communications dergisinde yayınlanan çalışmasına göre, ileri teknoloji yöntemleri kullanılarak ortaya çıkarılan esnek ve sağlam kauçuk benzeri yapı, gerçek biyolojik kas özellikleri gösteriyor. Küçük bir elektrik akımı ile ısıtılan malzeme, normal boyutunun 9 katı kadar genişleyebiliyor.

Yapılan testlerde, gerilmiş haldeki yapay kas yapısının her gramında depolanan enerji miktarı ölçüldüğünde, doğal kaslardan 15 kat daha fazla olan inanılmaz bir mukavemet gösterdiği ortaya çıktı. ‘Yumuşak aktüatör’ adı verilen malzemenin bu sayede kendi ağırlığından 1000 kat fazla yükü taşıyabildiği tespit edildi.

Araştırmayı yürüten ekibin başındaki profesör Hod Lipson, “Robotların zihinsel özelliklerine ilişkin olağanüstü adımlar atıyoruz, ancak fiziksel gövdelerinde halen çok ilkeliz. Bu, çözülmesi gereken puzzle’ın en büyük parçası. Yumuşak aktüatörümüz binlerce farklı şekle sokulabiliyor. Gövdelerde kullanılabilecek, gerçeğe yakın robotlar yapmanın önündeki en büyük engellerden birisinin üstesinden geldiğimize inanıyoruz” diyor.

Lipson ve ekibinin geliştirdiği yapay kas, sadece robotlarda değil aynı zamanda hassas cerrahi cihazlarda ve kavrama ile el işi maharetin önemli olduğu bir dizi uygulamada kullanılabilir. Yumuşak ve fonksiyonel olduğu kadar çok da güçlü olan bu esnek materyal, robot gövdelerinde devrime yol açabilir.

Araştırmacılar, doğal ve gerçekçi bir kas yapısının en gerçekçi yapay eşdeğeri olan bu materyali, robotların yapay zekası ile yönetilebilir ve kontrol edilebilir hale getirmek için çalışmalarını sürdürecek.


(Bilimpro.com haber içerikleri kaynak gösterilmeden ve yazarın adı belirtilmeden alıntı yapılamaz, kanuna aykırı ve izinsiz kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz)

 

“Ağırlığının 1000 katını taşıyabilen yapay kas geliştirildi” için bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.