Kanada ordusunun Kuzey Kutup bölgesinde deniz tabanından yükselen ıslık, vızıltı ve vuruntu benzeri sesleri araştırdığı ancak bir sonuca ulaşamadığı bildirildi.

BBC’nin haberine göre, Kanada’nın kuzeyindeki Fury ve Hecla Strait bölgelerinde yerin altından gelen tuhaf sesler yerel halkı ve hayvanlarını aylardır korkutuyor. Konuyu incelemeye alan ordu, çok sayıda hassas alıcıları olan bir askeri uçağı bölgede konuşlandırdı. Ancak ordu yetkilileri, bu ‘akustik anormalliği’ açıklayabilecek bir sonuca ulaşamadıklarını bildirdi: “Uçaktaki ekip yerin altında ve üstünde herhangi birşeyle temas sağlayamadı. Tek gözlemleyebildiğimiz iki balina sürüsü ve bazı deniz hayvanları.”

Ottawa kentindeki Ulusal Savunma Departmanı, balık avına çıkan teknelerdeki gürültüye rağmen seslerin mürettebat tarafından duyulabildiğini, bazen ıslık, bazen vızıltı, bazen de güçlü vuruntular şeklinde duyulduğunu belirtti. Şüpheli sesler sebebiyle av sezonunun istenildiği gibi geçmediğini kaydeden yetkililer, deniz hayvanlarının gizemli bir şekilde kaçtıklarını ifade etti.

Bölgenin bazı balina türlerinin göç yolu üzerinde olduğu ancak geçtiğimiz yaz ayları boyunca hiçbirisinin görülmediği ortaya çıktı.

Kanada basınının haberlerine göre, gizemli seslerin çeşitli açıklamaları olabilir:

*Bir madencilik firmasının sürdürdüğü sonar araştırması

*Greenpeace örgütünün bölgedeki vahşi yaşam avcılığını bitirmek için gizli bir çabası. Greenpeace bu iddiaları reddediyor.

*Askeri denizaltılar. Kanada ordusu bölgede operasyonel denizaltılarının olmadığını bildirse de başka ülkelerin askeri amaçları olabilir.

Seslerin daha ne kadar süreceği ve sebebinin ne olduğu konusundaki incelemeler sürüyor.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s