Hong Kong merkezli bir mikroçip üretim laboratuarı, nano-fizik alanında sınırları zorlayarak 12 sayfadan oluşan küçük bir çizgi romanı saç teline basmayı başardı.

İnsan saçı teli üzerine sadece mikroskopla okunabilen ‘Juana Gezegeni Örüyor’ adlı çizgi romanı basan firmanın adı; M-Labs. Çizgi romanda küçük bir kızın müzik yapmak için çeşitli aletleri bir araya getirmesi anlatılıyor.

12 sayfanın her biri 20 mikrometre genişliğinde (1 mikrometre = milimetrenin binde biri). Daha önce önce çekilen ‘Bir Çocuk ve Atomu’ adlı 60 saniyelik film, 242 kareden oluşuyordu. Filmin her karesi 50 atom genişliğindeydi. İnsan saçı teli ise yaklaşık 1 milyon atom genişliğinde.

sac22

M-Labs’in kurucusu Sebastien Bourdeauducq tarafından yapılan işlemde, iyon ışınları ile telin üzerine oyma yapıldı. Lazere benzeyen çok keskin ve yüksek hızlı iyon ışınımı ile 75 mikrometre kalınlığındaki saçın üzerine desenler işlenildi. Bourdeauducq ve ekibi, nano-teknoloji çalışmaları kapsamında, çok daha küçük yüzeyler üzerinde daha büyük eserler basmayı planlıyor.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s