Boeing büyüklüğünde dinozor buldular

‘Dreadnoughts’ adı verilen ve Boeing 737 tipi uçak büyüklüğünde olan dinozor, 65 ton ağırlığa ve 26 metre uzunluğa sahip.

Bilim insanları, dünya üzerinde yaşamış en büyük canlı olduğu iddia edilen yeni bir dinozor türüne ait fosiller ortaya çıkardı. ‘Dreadnoughts’ adı verilen ve Boeing 737 tipi uçak büyüklüğündeki dinozor, 65 ton ağırlığa ve 26 metre uzunluğa sahip. Boeing tipi uçaklar, modeline göre 48 – 85 ton ağırlığında değişiyor.

Arjantin’in güney Patagonya bölgesinde, 2005’ten bu yana sürdürülen kazılarda ortaya çıkarılan ve yeni bir türe ait olan kemik fosillerinin 77 milyon yıl önce yaşamış otobur bir dinozora ait olduğu açıklandı.

Omuzlarına kadar iki katlı bir bina yüksekliğindeki ‘Dreadnoughts’, vahşi etobur Tyrannosaurus Rex (T-Rex)’ten tam 7 kat büyük. Fosili bulan ekibin başındaki kişi ise ABD’nin California eyaletindeki Drexel Üniversitesi’nden Kenneth Lacovara. Konuyla ilgili basın açıklaması yayınlayan Lacovara, “Dinozor, bir düzine Afrika fili kadar ağır. Şoke edici olan ise iskelet yapısının bize onun öldüğü zaman hakkında da fikir vermesi. Yani tam anlamıyla büyümeden, en büyük haline ulaşmadan ölmüş. Dreadnoughts, dünya üzerinde yaşamış en büyük yaratıkların, en güzel örneği” ifadelerini kullandı.

lacc
Keşfi yapan bilim adamı Kenneth Lacovara

Kemiklerinin büyük bir kısmı açığa çıkarılan dinozorun, 80 milyon yıl önceki Cretaceous döneminin sonlarına doğru yeryüzünde yüksek rakımlarda ve ağaçlık vadilerde yaşadığı tahmin ediliyor. Titanosaurs adı verilen otçul dinozorların bir akrabası olduğu belirtiliyor.

Bir başka araştırma ekibi, 2014 yılı Mayıs ayında Patagonya’da devasa bir dinozorun fosillerini bulmuş, 77 ton ağırlığındaki canlının dünyada şimdiye kadar bilinen en büyük dinozor türü olan Arjantinozor’dan 7 ton daha ağır olduğunu bildirmişlerdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir