Merkür’de anıt benzeri esrarlı yapı

Güneş’e en yakın gezegen Merkür üzerinde henüz açıklanamayan dikdörtgen şeklinde bir ‘yapı’ görülüyor.

11

Güneş’e en yakın gezegen Merkür üzerinde tespit edilen ve henüz açıklanamayan dikdörtgen şeklindeki gölge, birçok komplo teorisini akıllara getirdi.

İngiliz Daily Mail gazetesinin haberine göre, yaklaşık 5 kilometre uzunluğundaki siyah gölge, yekpare taş sütun (monolit) anıt, gizemli bir kapı ya da bilinmeyen başka bir yapı olabilir. Teorilerin ortak noktası, böyle bir şeklin doğal yollarla oluşmasının neredeyse imkansız olması.

NASA’nın elde ettiği bir fotoğrafta görülen obje, ilk olarak 2012’de UFO Sightings Daily yazarı Scott C Waring tarafından fark edilmişti. Waring, bunun bir kapı olduğunu iddia etmişti. Kendisini ‘uzaylı avcısı’ olarak tanımlayan Tyler Glockner ise, bugün YouTube’a ‘secureteam10’ adıyla yüklediği 19 dakikalık videoda gölgenin bir anıta ait olduğunu savunuyor:

NASA’nın elde ettiği orjinal fotoğraf, Messenger uzay aracı tarafından çekildi. Gizemli gölge, yaklaşık 42 kilometre çapındaki bir kraterin yakınında bulunuyor. Glockner’a göre, Güneş’in açısı ile kraterlerin gölgeleri aynı anda düşünüldüğünde, esrarlı gölge kesinlikle uzun ve dikdörtgen bir anıta ait.

22

Güneş sistemimizin en küçük gezegeni olan Merkür’de yüzey sıcaklığı  – 173 derece ile 427 derece arasında gidip geliyor. Bir günü 176 saat olan gezegenin bir yılı ise 88 gün.

Fotoğrafı yayınlayan NASA, bu gölge ile alakalı olarak şu ana kadar bir bilgi verme gereği duymadı. Videoyu izleyen binlerce kişi değişik komplo teorilerini dile getirmeye devam ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.