İsveç’in güneyinde 9 bin yıllık su altı kalıntılarına ulaşıldı. Keşfi ilginç kılan ise, tarihi eserlerin görülmemiş yazıtlarla kaplı olması. Uzmanlar bölgedeki insanların refah içinde yaşadığını, bir ‘Taş Devri Atlantis’i kurduklarını belirtiyor.

İsveç’teki Lund Üniversitesi’nin Quaternary International dergisinde yayınlanan araştırma sonuçlarına göre, bu sıradışı topluma dair izler, Havang sahili açıklarında, Baltık Denizi’ndeki Hanö Körfezi’nin 20 metre derinliğinde bulundu.

Tespit edilen birçok ilginç kalıntı arasında geyik boynuzundan yontulmuş balta ve 8 tane kestane ağacından örülmüş balık ağı bulunuyor. 9 bin yıllık baltanın bilinmeyen yazıtlarla kaplı olduğu belirtiliyor. Ağların yüklü miktarlarda balık tutmaya yarayabileceği kaydediliyor.

Araştırmacılara göre, bölgedeki Mezolitik (Orta Taş – Yontma Taş Çağı) insanları eşine az rastlanan bir refah içinde yaşıyordu. Sahil şeridinde kurdukları yerleşim birimleri deniz seviyesinin yükselmesiyle zaman içinde sulara gömüldü. Lund Üniversitesi araştırmacıları, kalıntılar üzerindeki şekil ve yazıları çözmeye çalışıyor.

11

KAYIP KITA ATLANTİS

Baltık Denizi’nde bulunan kalıntıların yaklaşık 9 bin yıl önceye ait olması akıllara kayıp kıta Atlantis efsanesini getiriyor. Platon, Atlantis’i “Herkül Sütunları’nın ötesinde” yer alan, Batı Avrupa ve Afrika’nın birçok kısmını fetheden ve Solon’un zamanından 9 bin yıl önce (yaklaşık M.Ö. 9500) Atina’yı fethetmeye çalışan, ancak başarılı olamayıp bir gecede okyanusa batan bir uygarlık olarak niteliyor. Refah içinde yaşadıkları ve teknolojik olarak ileri bir seviyede oldukları iddiası birçok tarihi kayıtta geçen Atlantis efsanesinin gerçekten var olup olmadığı hiç bir zaman kanıtlanamadı ve kalıntıları bulunamadı.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s