Hollanda’daki bilim insanları, embriyonun anne karnındaki gelişimini interaktif üç boyutlu bir atlasta görülmemiş ayrıntılarla ortaya çıkardı.

Science dergisinde yayınlanan makaleye göre, Amsterdam Üniversitesi Anatomi, Embriyoloji ve Fizyoloji Akademisi Sağlık Merkezi araştırmacıları, 45 bin saatlik bir süre boyunca dijital modellemeler oluşturdu. Bu sayede anne karnındaki henüz 9,5 haftalık bir insan embriyosunun (15,9 milimetre boyunda) 3 boyutlu interaktif atlası çıkarıldı.

Amsterdam Üniversitesi’nden Bernadette de Bakker, “Tersi akıllara gelse de insanoğlu, kendi oluşumu hakkında Ay’dan daha az bilgiye sahip. Birçok ders kitabındaki embriyo tasvirleri onlarca yıllık. Onların çoğu da aslında fare ya da civciv embriyoları. Buna karşın yeni atlasımız ile bilim insanları hayatın ilk haftalarında meydana gelen karmaşık değişiklikleri araştırmada büyük kolaylıklar yaşayacak, insanın kendisini daha iyi keşfetmesi şansı doğacak” açıklamasını yaptı.

Dijital atlas oluşturulurken her bölüm için organlar ve dokular dikkatli bir şekilde modellendi. Yeni harita sayesinde dijital kalem ve tablet ile dokular üzerinde çizimler, oynamalar, eklemeler ve çıkarmalar yapılabilecek.

İşte ilk defa görülen detaylarıyla insan embriyosuna ilişkin bazı görsel veriler:

111

222.jpg

3333

1 Comment

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s