Yerin derinliklerinde gizli dev okyanus

Jules Verne’nin ‘Dünyanın Merkezine Yolculuk’ romanı gerçek olabilir mi?

Edebiyatta bilimkurgunun öncülerinden Jules Verne’nin en ünlü romanlarından olan ‘Dünyanın Merkezine Yolculuk’ (1864) gerçek olabilir mi?

Bilim insanlarının yaptığı iki ayrı araştırma, yerin yaklaşık 1000 kilometre derinliğinde saklı bir okyanus olabileceğine dair deliller ortaya çıkardı. Hatta aşağılarda Dünya üzerindeki tüm okyanuslar kadar su bulunuyor olabilir.

İngiliz Daily Mail gazetesinin haberine göre, ABD’deki Florida Eyalet Üniversitesi ile İskoçya’daki Edinburgh Üniversitesi’nin ortak çalışmasında, yerin altındaki okyanusun düşünülenden çok derinlerde olduğu ve brusit mineralinde saklandığı belirtildi. İçindeki su miktarı bilinmese de okyanusun ağırlığının Dünya’nın toplam ağırlığının yüzde 1,5’i kadar olabileceği, bunun da yüzeydeki tüm okyanus ve denizler kadar bir hacim ifade ettiği aktarıldı.

Araştırmayı yürüten ekibin lideri Mainak Mookherjee, “Bu derinliklerde brusit gibi bileşiminde su bulunan mineraller tarafından suyun depolanabileceğini daha önce düşünmedik. Şimdi ise orada olduğuna eminiz ancak su miktarını bulmamız gerekiyor” dedi.

yep

ABD’deki Northwestern Üniversitesi’nde yapılan ikinci araştırmaya göre ise, yerin altındaki okyanus çok daha derinlerde ve Dünya’nın çekirdeğine yakın bir noktada. Araştırmacılar, Brezilya’nın Juina bölgesindeki bir volkandan 90 milyon yıl önce püskürmüş elmas parçası buldu. Mikroskop altında incelenen elmasta suyun varlığını gösteren hidroksil iyonları tespit edildi. Elmasın yapısındaki bozukluk, madenin Dünya’nın çekirdeğinin kabuğu yakınında şekillendiğini gösterdi.

Araştırmaya öncülük eden Steve Jacobsen, “Elde ettiğimiz veriler, bu gezegende su geri dönüşümünün en ‘derin’ kanıtı. Dünya’daki su döngüsü şimdiye kadar düşündüğümüzden daha büyük. Çok daha derinlere uzanıyor. Su, Dünya’nın yüzeyinin altında jeolojik aktivitenin sürdürülmesinde önemli bir rol oynuyor” diye konuştu.

Dünya üzerindeki hayatın devam etmesinde yeraltındaki bu okyanusun önemli bir yeri olduğunu belirten uzmanlar, suyun miktarını bulmak için araştırmalarını sürdürecek.


(Bilimpro.com haber içerikleri kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz, kanuna aykırı ve izinsiz kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.