‘Katlanabilir’ ev ile dilediğiniz yerde yaşayın (Video)

İstanbul merkezli bir inşaat firması, TIR dorsesinde taşınabilen katlanabilir ev konsepti geliştirdi.

Merkezi İstanbul’da bulunan Dahir İnşaat adlı firma, TIR dorsesinin arkasında katlanabilip taşınabilen bir yapı konsepti geliştirdi. Sivil ve askeri amaçlar için kullanılabilecek.

Şirketin yayınladığı animasyon videoda, bir veya iki katlı binaların katlanıp kapanarak bir TIR dorsesi üzerine sığabildiği ve karayoluyla taşınabildiği görülüyor. Sadece yaşanabilir ev olarak değil, askeri baraka ve bina şeklinde kullanılabilmesi de dikkat çekiyor. Tek katlı yapı yaklaşık 140 metrekare, iki katlı yapı ise 250 metrekarelik yaşam alanı sağlıyor. Ancak banyo ve tuvaletlerin nasıl monte edileceği klipte cevabını bulmayan bir soru işareti.

İngiliz Daily Mail gazetesinin haberine göre, çelik levhalarla güçlendirilmiş ahşap duvarlar 15 santimetre kalınlığında. Otonom dizel jeneratörle elektrik, sıhhı tesisat ve su ihtiyacı karşılanıyor. Binanın katlanmasının ardından merkezde bir boşluk oluştuğu, taşınma sırasında eşyaların buraya konulabileceği ifade ediliyor. Habere göre, katlanabilir evlerin fiyatları 350 bin – 450 bin euro arasında değişecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir