Kategoriler
Tıp

4 milyon yıllık süper-bakteri bulundu

‘Paenibacillus’ adlı antik bakteri, bilinen modern antibiyotiklerin yüzde 70’ine dirençli.

Bilim insanları, ABD’de 300 metre derinliğindeki bir mağarada 4 milyon yıllık bir bakteri türü keşfetti. Son derece izole bir yerde yaşayan güçlü bakterinin, günümüzdeki modern antibiyotiklerin yüzde 70’ine dayanıklı olduğu belirlendi.

ABD’deki NPR radyosunun haberine göre, Ohio eyaletindeki Akron Üniversitesi’nden mikrobiyolojist Hazel Barton ve ekibi, ‘Paenibacillus’ adı verilen süper-dayanıklı bakteriyi, New Mexico eyaletindeki Lechuguilla Mağarası’nda buldu. Dünyanın yaşama en uzak bölgelerinden birisi olan mağara, yaklaşık 300 metre derinlikte ve hiçbir şekilde içeri güneş ışığı giremiyor. Mağaranın en dip noktası deniz seviyesinden yaklaşık 500 metre aşağıda kaldığı için tüm kıtanın en alçak noktası olarak kabul ediliyor.

Antik bakteriler, bugün modern tıbbın kullanabileceği en etkili ilaçların bazılarını tamamen etkisiz hale getirebilirler. Bakterilerin savunma mekanizmaları milyonlarca yıldır var. Besin maddeleri elde etmek için diğer bakterilerle yıllarca süren kimyasal savaşlarla bu mekanizmalarını geliştirirler.

Barton ve ekibinin keşfi, bakterilerin antibiyotiklere ancak doğrudan maruz kaldıklarında direnç geliştirdikleri teorisini yıkmış oldu. Özel tekniklerle yaşı belirlenen bu eşsiz ve kadim bakteri ‘Paenibacillus’un bilinen modern antibiyotiklere zaten dirençli olduğu tespit edildi.

Araştırmaya göre, mağaranın son derece sert koşulları, besinlerin kıt olduğu bu izole ortamda, bakteriyel koloniler arasında acımasız bir besin savaşına yol açtı. Bu yeraltı kimyasal mücadelesi sayesinde dirençli ve savunma mekanizmaları güçlü bakteri ‘Paenibacillus’ meydana geldi. Hazel Barton, bu bakteriyi bir savaş kahramanı olarak niteliyor.

‘Paenibacillus’ patojenik değil, yani insanlarda hastalığa yol açmayan bir bakteri türü. Keşif sayesinde yeni antibiyotiklere yönelik araştırmalar yapılabilecek.


(Bilimpro.com haber içerikleri kaynak gösterilmeden ve yazarın adı belirtilmeden alıntı yapılamaz, kanuna aykırı ve izinsiz kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz)

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.