Astronomlar uzak bir gezegeni böyle görüntüledi

Kanadalı gökbilimciler, ilk kez çok uzak bir gezegenin kendi yörüngesindeki ilerleyişini kaydetti.

 

Kanadalı bilim insanları Dünya’dan 63 ışık yılı uzaklıktaki bir gezegenin, yörüngesinde ilerleyişinin video kaydını elde etti. (1 ışık yılı = yaklaşık 10 trilyon kilometre).

Kanada’daki Toronto Üniversitesi’nde yer alan Dunlap Astronomi ve Astrofizik Enstitüsü’nün yaptığı araştırma kapsamında, ilk kez 2008 yılında keşfedilen ‘Beta Pictoris b’ gezegeninin 6 saniyelik bir video kaydı oluşturuldu.

Şili’deki Gemini Güney Teleskobu’nu kullanan araştırmacılar, görüntüyü oluşturmak için Kasım 2013 – Nisan 2015 tarihleri arasında çekilmiş bir buçuk yıllık dönemin fotoğraflarını kullandı. Kayıt, Güneş Sistemi dışındaki yabancı bir gezegenin şimdiye kadar elde edilmiş en net yörünge görüntüsü olarak nitelendiriliyor.

BİR GÜNÜ SADECE 8 SAAT

Dünya’dan çıplak gözle görülebilen Beta Pictoris yıldızı etrafındaki dönüşünü 22 yılda tamamlayan ‘Beta Pictoris b’, gezegenimizden tam 16 kat büyük ve 3 bin kat daha ağır olan bir gaz devi. Bir günü sadece 8 saat olan ‘Beta Pictois b’ doğrudan gözlemi yapılan ilk dış gezegenlerden bir tanesi olma özelliğini taşıyor. Kendi yıldızına uzaklığı, Dünya-Güneş mesafesinin 8 katı kadar olan ‘Beta Pictoris b’, böylece yıldızına en yakın doğrudan gözlenen gezegen özelliğine de sahip.

YILDIZININ PARLAKLIĞINA RAĞMEN GÖRÜNTÜLENDİ

Astronomlar, Kepler Uzay Teleskobu’nun yardımıyla şu ana kadar 2 bine yakın dış gezegeni ‘yıldızın önünden geçiş’ yöntemiyle keşfetti. Bu yöntemde, yıldızın önünden geçen gezegenin gölgesinden faydalanılıyor ve gezegenin kendisi görülmüyor. Ancak Toronto Üniversitesi’nin yaptığı bu son araştırmada ‘Beta Pictoris b’ gezegeninin kendisi görülüyor. Gezegenin parlaklığının, yanındaki yıldızdan 1 milyon kat daha sönük olması, çalışmanın olağanüstü başarılı olduğu anlamına geliyor. Araştırma sonuçları Astrophysical Journal’da yayınlandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir