Isıya dayanıklı zırhta rekor kırıldı

Tantal ve Hafniyum elementlerinden oluşan bileşimin 4000 derece sıcaklığa dayanabildiği ortaya çıktı.

Bilim insanları, tantal karbür ve hafniyum karbür maddelerinden oluşturulmuş bir zırhın yaklaşık 4000 derece sıcaklığa dayanabildiğini ve bunun bir rekor olduğunu duyurdu.

Tantal, korozyona karşı oldukça dayanıklı olan sert ve nadir bir element. Kolay şekillendirilebilen hafniyum da zirkonyum bileşikleri içinde bulunuyor.

İngiltere’deki Imperial College London’dan bilim insanlarının Scientific Reports dergisinde yayınlanan araştırmasına göre, hafniyum karbür (HfC) bir materyal için kaydedilen en yüksek erime noktasına sahip. 4000 derece sıcaklığa dayanabilecek olması, tantal karbür (TaC) ile HfC’nin daha ekstrem koşullar için kullanılmasını sağlayabilir. Örneğin gelecek nesil hipersonik hava ve uzay araçlarının aşırı ısıya dayanıklı olması gereken gövdeleri gibi.

TaC ve HfC’den elde edilen zırh, sadece yüksek hızlı araçların termal korunma sistemlerinde değil, nükleer reaktörlerin süper-ısınmış yakıt kaplamalarında da kullanılabilir. Araştırmacılar, TaC ve HfC’nin ısıya dayanıklılığını test etmek için lazerlerin çalıştırıldığı yeni bir aşırı ısıtma tekniği geliştirdi. İki elementin hem ayrı ayrı, hem de birlikte bileşik oluşturulduğunda ısıya nasıl tepki verdikleri ölçüldü.

İki maddenin bileşiminin (Ta0.8Hf0.20C) erime noktası 3905 derece olarak tespit edildi. TaC’ın tek başına 3768 derecede, HfC’nin ise 3958 derecede eridiği belirlendi.

UZAY ARAÇLARI DAHA HIZLI OLACAK

Araştırmaya katılan bilim insanlarından Omar Cedillos-Barraza, şu açıklamaları yaptı: “Hipersonik (mach 5)’in üstündeki hızlarda hava ile sürtünme çok yüksek sıcaklıklara sebep oluyor. Henüz insanlı uçuşlar için bu sürate ulaşılmadı. Daha önce TaC ve HfC, hipersonik araçlar için düşünülmemişti ancak bundan sonra kullanılacak. Yeni bulgular, düşündüğümüzden daha fazla ısıya dayanabildiklerini gösteriyor, insanoğlunun bildiği herhangi bir bileşenden daha fazla. Bu materyaller, fırlatma anlarında, atmosferden uzaya çıkış ya da uzaydan atmosfere giriş koşullarında hava araçlarına ekstra koruma sağlayacak. Uzay araçları, daha yüksek hızlara ulaşabilecek. Ayrıca ticari ve sivil havacılıkta da çığır açabilir, gelecekte mesafeler hayli kısalabilir.”

İki elementin ısıya dayanıklılık testleri önümüzdeki aylarda da devam edecek.


(Bilimpro.com haber içerikleri kaynak gösterilmeden ve yazarın adı belirtilmeden alıntı yapılamaz, kanuna aykırı ve izinsiz kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir