Kategoriler
Teknoloji

Japonlardan çığır açan ‘kablosuz enerji’ projesi

Japon Hava-Uzay Araştırma Ajansı, yörüngede kurulacak dev güneş panelleri ile dünyaya enerji aktarımı üzerinde çalışıyor.

Sırp kökenli Amerikalı elektro-fizikçi Nikola Tesla’nın ‘elektriğin kablosuz taşınabilmesi’ buluşunun üzerinden 120 yılı aşkın süre geçti. Günümüzde Japon bilim insanları, 1,8 kilovat enerjiyi kablo kullanmadan mikrodalga aktarımıyla 55 metre uzağa taşımayı başardıklarını duyurdu. Bu yöntem ile gelecekte uzayda kurulacak güneş panellerinden sağlanan temiz enerjinin dünyaya aktarılması hedefleniyor.

Japon Hava-Uzay Araştırma Ajansı (JAXA) bünyesinde yapılan son araştırma, kablosuz enerji aktarımı konusunda bir kilometre taşı olarak nitelendiriliyor. JAXA uzmanlarının 55 metrelik mesafede taşıdığı enerji, şimdilik sadece bir su ısıtıcısını çalıştırmaya yetse de gelecekte çok daha büyük uzaklıklarda başarılı sonuçlar vereceği belirtiliyor.

UZAYDA GÜNEŞ ENERJİSİ TOPLANIP DÜNYAYA AKTARILACAK

Uzayda toplanabilecek büyük miktarda enerjinin dünyada kullanılması adına önemli bir adım attıklarını belirten JAXA sözcüsü, “İlk kez 2 kilovata yakın yüksek bir elektrik enerji çıkışı, hassas bir yöneltme cihazının kullanımıyla ve mikrodalga aktarımıyla küçük bir hedefe gönderildi” açıklamasını yaptı.

JAXA sözcüsü, yıllardır uzay – güneş güç sistemleri üzerinde çalıştıklarını belirtti. Dünyadan yaklaşık 36 bin kilometre uzağa kurulacak olan panel ve antenlerde toplanan güneş ışığı enerjisinin, mikrodalga aktarıcı uydular ile yeryüzüne gönderilebileceği ifade ediliyor.

2040’LARDA HAYATA GEÇECEK

Uzayda güneş enerjisi panelleri kurmanın, dünyada kurmaya oranla birçok avantajları var. En önemlisi, hava durumu ve günün aydınlık olan saatleri gibi faktörleri düşünmeye gerek kalmadan 24 saat boyunca enerji toplanabiliyor. İlk olarak 1960’larda ABD’de ortaya atılan bu fikrin hayata geçirilmesi için 2009’dan bu yana Japonya’da çalışılıyor. Proje ve planlama, Japon Ulaştırma Bakanlığı tarafından da finanse ediliyor. Henüz emekleme aşamasındaki projenin, alternatif enerji kaynağı olarak 2040’larda hayata geçirilmesi planlanıyor.

İLK TESLA BAŞARMIŞTI

1856 – 1943 yılları arasında yaşayan mucit ve fizikçi Nikola Tesla’nın da hayatı boyunca yapmak istediği şey, elektriği aynı hertz dalgalarında (bildiğimiz radyo dalgaları) olduğu gibi atmosferde iletebilmekti. Böylelikle tüm insanlık için bir merkezden üretilen, bedava elektrik sağlanmış olacaktı. Sürekli bu hedef üzerine çalıştı. Yüzlerce patent sahibi, çağının ötesinde bir dahi olan Tesla, güçlü bir verici kurup çalıştırarak 42 kilometre uzaklığa kablosuz enerji iletimi sağlamış, 10 kw’lık 200 tane akkor ampulü yakmayı başarmıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.