Bilim insanları, Rusya’nın Sibirya bölgesi ile ABD’nin Alaska eyaleti arasında yerin 3000 kilometre derinliğinde erimiş demir akıntısı olduğunu bildirdi. Sıvı haldeki sıcak demir, batıya doğru hareket ediyor.

Danimarka Teknik Üniversitesi Ulusal Uzay Enstitüsü’nün Nature Geoscience dergisinde yayınlanan araştırmasına göre, 3000 kilometre derinlikteki ‘demir nehri’, Dünya’nın manyetik alanını haritalandıran Avrupa Uzay Ajansı’nın Swarm uydularından elde edilen veriler ile bulundu.

Genişliği 420 kilometre civarında olan erimiş demir akıntısının yılda 50 kilometre hızla ilerlediği belirtiliyor. Dünya’nın çekirdeğinin dış katmanına yakın bir yerdeki akıntının derinliği konusunda ise kesin bir bilgi yok. Yer kürenin en iç kısmını oluşturan çekirdek, 2 bin 890 kilometre derinlikten Dünya’nın merkezine (6 bin 370 km) kadar uzanıyor. Yani çekirdek 3 bin 480 kilometre kalınlıkta.

Danimarka Teknik Üniversitesi’nden yerbilimci Chris Finlay, “Dünya’nın yüzeyinde yaşayan insanlar olarak bu bize çok fazla bir şey ifade etmiyor olabilir. Ancak bunun çok yoğun bir sıvı metal olduğunu hatırlatmak zorundayız. Bu akıntıyı sağlamak için çok büyük miktarda enerji gerekiyor. Muhtemelen, katı haldeki Dünya’nın içindeki bir yerde sahip olduğumuz en hızlı hareket bu. Milyonlarca yıldır akıyor olmalı” açıklamasını yaptı.

Araştırmaya katılan bilim insanları, akıntının, Dünya’nın çekirdeğinde bulunan iki farklı sınır bölgesine yakınlığı nedeniyle oluştuğunu tahmin ediyor. Erimiş demir, çekirdeğin sınır bölgelerine yaklaştığında akıntı oluşturmak üzere ‘itiliyor.’ İtme gücünü çekirdekteki manyetik alan değişiklikleri sağlayabilir. Yer bilimciler, keşfin yeryüzü hareketlerini anlamada önemli bir kilometre taşı olduğunu belirtiyor.


(Bilimpro.com haber içerikleri kaynak gösterilmeden ve yazarın adı belirtilmeden alıntı yapılamaz, kanuna aykırı ve izinsiz kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz)

1 Comment

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s