Nefesteki 17 hastalığı tespit eden cihaz geliştirildi

ABD’de üretilen cihaz, hastalıkların insan nefesinde bıraktığı izleri takip ediyor.

M.Ö.400’lerde tıbbın babası Hipokrat, hasta olup olmadıklarını tespit etmek için insanların nefeslerini koklamalarını önerirdi öğrencilerine. Günümüzde ABD’deki araştırmacılar bunu bilimsel yollarla gerçekleştiren bir sistem geliştirdi.

Aylık bilim dergisi ACS Nano’da yayınlanan araştırmaya göre, yeni bir tahlil cihazı, kişinin nefesinin kesin kimyasal kompozisyonunu belirlemek için nano-ışınları kullanıyor. Bu sayede böbrek kanserinden parkinsona kadar 17 ciddi hastalığın işaretleri belirlenebiliyor.

İnsan nefesi, azot, karbondioksit ve oksjienin yanı sıra 100 kadar farklı kimyasal içeriyor. Ancak her maddenin göreceli miktarı bir kişinin sağlık durumuna bağlı olarak değişebiliyor. Araştırmaya katılan bilim insanları, nano-ışınları kullanarak teşhis koymak için yapay zeka teknikleriyle sonuçları analiz etti. Her bir hastalığın 13 bileşenden farklı miktarlara dayanan benzersiz bir geçici kimyasal iz bıraktığı keşfedildi. Ayrıca bir hastalığın varlığının diğerlerinin tespitini engelleyemeyeceği de belirlendi.

Geliştirilen teknoloji, 30 dolarlık bir alkol-metre gibi ucuz ve taşınabilir yöntemlerle kullanılabilir, salgın hastalıklara yol açmayacak şekilde sağlık taramalarında yaygınlaştırılabilir.

Henüz testleri süren aleti geliştiren ekibin başındaki Profesör Hossam Haick, “Her insanın kendisine özgü bir parmak izi olduğu gibi, incelediğimiz hastalıkların her birinin kendilerine özgü kimyasal bileşikleri ve bir nefes-imzası var. Aralarında ayrım yapabilen zarif ve uygun fiyatlı bir cihaz ürettik” açıklamasını yaptı. Aygıtın önümüzdeki aylarda ilk olarak ABD’deki hastanelerde kullanılması bekleniyor.


(Bilimpro.com haber içerikleri kaynak gösterilmeden ve yazarın adı belirtilmeden alıntı yapılamaz, kanuna aykırı ve izinsiz kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.