Dünyanın en süratli hayvanı çitanın nesli tamamen tükenmek üzere. 1990’lardan bu yana sayıları küresel çapta hızla azalıyor.

Amerikan Ulusal Bilimler Akademisi’nin araştırmalarının yer aldığı PNAS dergisinde dün yayınlanan son çalışmaya göre, yeryüzünde toplam 7 bin 100 çita kaldı. 1999 yılında sadece Afrika ülkesi Zimbabwe’de 1200 çita varken bugün sayı 170’e kadar düştü.

Londra Zooloji Derneği, Panthera Doğal Hayatı Koruma Organizasyonu ve Vahşi Yaşamı Koruma Derneği tarafından yürütülen araştırmaya göre, çita nüfusu en çok Asya kıtasında azaldı. Sadece İran’da 50’den az çita yaşam mücadelesi veriyor.

Çalışmaya katılan bilim insanları, Uluslararası Doğal Hayatı ve Doğal Kaynakları Koruma Birliği (IUCN)’nin nesli tükenme tehlikesi altında olan türlere ait kırmızı listede yer alan çitaların, ‘hassas’ durumdan ‘tehlikede’ konumuna geçirilmesi çağrısı yapıyor.

Araştırmaya göre çitaların sayılarının düşmesinin en büyük sebebi yaşam alanlarının azalması. Geniş topraklara ihtiyaç duyuyorlar. Yaşayabildikleri arazilerin yüzde 77’si korunma alanlarının dışında. Bu da avlanmalarına ve insan tehdidi ile karşılaşmalarına neden oluyor. Kürkleri ve vücut parçaları yasadışı ticarette kullanılıyor.

Panthera Organizasyonu’nun Çita Programı Direktörü Dr. Kim Young-Overton, “Araştırmamızın vardığı en önemli sonuç, çitaların yaşam alanlarının yeterli olmadığı yönünde. Sonsuza kadar yok olmalarını önlemek istiyorsak daha büyük düşünmeliyiz, vahşi kedilerin yaşayabileceği korunmalı ve korunmasız alanlardan bir mozaik oluşturmalıyız” dedi.

Türkiye’de 19. yüzyıla kadar yaşayabilen çitalar, sıfırdan 108 km/saat hıza sadece 3,1 saniyede erişebilen ve 400 metreyi aşkın bir mesafede koşabilen hızlı hayvanlardır. Günümüzde türün çoğunluğu Güney ve Doğu Afrika’da yaşıyor.


(Bilimpro.com haber içerikleri kaynak gösterilmeden ve yazarın adı belirtilmeden alıntı yapılamaz, kanuna aykırı ve izinsiz kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz)

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s